Tänasel töölõunal rääkisid Eesti
peaminister Andrus Ansip ja Leedu vabariigi president Valdas Adamkus peamiselt
energeetika teemal. Peaminister Ansip kinnitas, et Eesti on jätkuvalt väga
huvitatud Ignalina projektiga edasi minekust.
“Me tahame võtta osa Ignalina projektist, sest see on mõistlik otsus,” ütles Ansip kohtumisel Leedu presidendiga. Peaministri sõnul on tegemist eelkõige energiajulgeoleku alase otsusega. Kohtumisel tõdeti, et Eesti ja Leedu energiaalased eesmärgid on samad. Nende saavutamiseks tuleb Balti riikidel teha tihedalt koostööd, sest energeetika küsimus on kõigile kolmele riigile oluline. Kohtumisel tõdeti, et Balti regioonile on oluline luua lisaühendusi ülejäänud Euroopa Liidu riikidega. Mõlemad riigid töötavad aktiivselt selles suunas.
Nii Eesti kui ka Leedu toetavad Euroopa Liidu kliima- ja energiapaketi eesmärke. Samas tõdesid mõlemad poliitikud, et me ei tohi unustada majanduse konkurentsivõimet, võimalikku tööstuse liikumist kolmandatesse riikidesse ja energiajulgeolekut. Peaminister Ansip rõhutas, et me ei tohi vaadelda energiajulgeolekut eraldiseisvana ülejäänud energia-poliitikast.
Leedu vabariigi president Valdas Adamkus on kahepäevasel ametlikul visiidil Eestis. Täna toimusid kohtumised Eesti president Toomas Hendrik Ilvese ja peaminister Andrus Ansipiga.
Seotud lood
Leedu president Valdas Adamkus kinnitas, et
isegi kui ettevalmistustööd veel mitu kuud aega võtavad, on Leedu tuumajaamast
ja koostööst kahtlemata huvitatud.
Poola kaasamine Leedu Ignalina uue
tuumareaktori projekti on ajagraafikud paigast lükanud ning sunnib Eestit ja
Lätit otsima alternatiive, et ei tekiks elektrienergia defitsiiti.
Leedu majanduskasv võib aeglustuda kolme
protsentpunkti võrra peale riigi ainsa tuumajaama sulgemist 2009. aasta
lõpus, ütles Leedu Panga juhtiv majandusteadlane Raimondas Kuodis.
Peaminister Andrus Ansip ütles
aripaev.ee-le, et tuumaelektrijaama idee väärib arutamist, samas pole tema
sõnul maailmas sellist tuumajaama prototüüpi, mis sobiks Eestile.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.