Tallinna linnavalitsuse ettevõtlusameti
juht Kairi Teniste ütles Äripäevale, et 100 alkoholipoodi on uksed sulgenud.
Teniste sõnul kehtestati alkoholimüügi kellaajaline piirang eesmärgiga vähendada alkoholi kättesaadavust ja piirang töötab.
"Alkoholi tarbimine on aasta-aastalt suurenenud ning jõudnud maailma võrdluses väga kõrgete näitajateni," selgitas Teniste. Tema sõnul oli enne esmase öise müügipiirangu kehtestamist 2004. aasta suvel Tallinnas 556 alkohoolse joogiga kauplevat kauplust.
"Nendest oli ööpäev läbi avatud 101 müügikohta, mis kujutasid endast tõsist ohtu avalikule korrale ning elanike turvalisusele ja tervisele," märkis Teniste.
Teniste hinnangul jätkab piirang eesmärgi täitmist. "Praeguseks on alkoholikaupluste arv Tallinnas vähenenud 456-le, seega müügikohti on 100 võrra vähem," kinnitas ta. "Üldtunnustatud on fakt, et alkoholi kättesaadavuse vähendamine vähendab alati alkoholi tarbimist. Lisaks sellele on paranenud avalik kord, sest ööpäev läbi avatud alkoholikauplustest ostetud alkoholi tarbimine laste mänguväljakutel ja elamute ümbruses on oluliselt vähenenud."
Teniste ütles, et Tallinnas korraldatud küsitluses 2004. aastal toetas 64 protsenti vastanutest öise alkoholimüügi piirangu kehtestamist. 2007. aasta detsembris tehtud uuringu järgi toetas öise alkoholimüügi keeldu täielikult 66 protsenti ja osaliselt 7 protsenti küsitletutest.
Seotud lood
Eesti Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika
Merilai möönis, et alkoholimüügipiirang on sundinud poode uksi
sulgema, kuid eeskätt on muutunud inimeste tarbimisharjumused ja
müügipiirangud alkoholi liigtarbimisega tegelemise pinnapealne vorm.
Tallinnas kehtiv ajaline alkoholimüügi
piirang tõotab algavaks suveks tekitada Põhja-Eesti õlleturu liidrile Sakule
kümneid miljoneid kroone kahju ja kõvasti müümata õlleliitreid. Lõuna-Eesti
õllesõprade lemmik A. Le Coq aga tagasilööki ei tunne.
Wine Store OÜ tegevjuht Tõnu Kraus ütles,
et vaatamata Tallinna linna avaldusele, et alates 2004. aastast on alkoholimüügi
piirangute tõttu suletud 100 kauplust, läheb neil veel väga hästi.
Cantilloni efekt kirjeldab hästi seda, kuidas praegused rahapoliitikad teevad rikkaid rikkamaks ja vaeseid vaesemaks, suurendades selle kaudu ebavõrdsust.