Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompargi sõnul
pole halvaksläinud eluasemelaenude kiires kasvus midagi üllatavat, sest veel
poolteist aastat tagasi anti laenu praktiliselt igaühele.
Toompark meenutab, et oli ka selliseid juhuseid, kus laenuvõtja kauples hindajat korter 5 000 krooni kõrgemaks hinnata. "Pole ime, et sääraselt viimase piiri peal võetud laenud hapuks lähevad," möönis analüütik. Tema sõnul ei pea hetkel veel murelikud olema need, kes ostsid korteri enne 2006. aasta suve, sest praegune hinnatase on sellega võrdne. Ent need, kes buumi tipus 10% omafinantseeringuga või sootuks ilma selleta omale kinnisvara soetasid, on hetkel miinuses.
"Kui loodetud palgatõus jääb tulemata või töökoht sootuks kaob, tuleb kinnisvara müüa alla soetushinna," rääkis Toompark. See tähendab, et peale müüki jäädakse ikka veel pangale võlgu.
Seepärast püütakse iga hinnaga laenu kuumakset tasuda ning võetakse kasvõi kiirlaenu. Toompark hoiatas, et säärase rapsimisega läheb asi vaid hullemaks. Raskustesse sattunuil tuleks pigem probleeme sisulise külje pealt lahendada.
Seotud lood
Hansapank Eesti juhi Priit Perensi on
Swedbanki inimeste jaoks Balti riikides toimuv ootuspärane ning kedagi mõnevõrra
kasvavad laenukahjud ei üllata ega märkimisväärselt ei eruta.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.