Finantsturge analüüsiva Rootsi firma
Tendens analüütik Ingemar Carlsson usub, et nafta hind jõuab peagi tippu ning
langeb sealt siis vähemalt 20%.
Möödunud aasta jaanuarist, mil Põhjamere nafta eest tuli välja käia ligi 50 dollarit barrelist, on nafta hind otsejoones kõrgustesse tõusnud, ulatudes 22. mail rekordtasemele üle 135 dollarini, kirjutas di.se.
„Praegune olukord on tüüpiline, viidates, et liigume tipu poole ja siis päris suurde langusesse. Ma ei ole tippu veel täheldanud ega näinud ka mingeid erilisi märke, kuid usun, et langus tuleb juunis või juulis,“ rääkis Ingemar Carlsson.
Muuseas tõi ta paralleeli ka kulla hinnaga. Märtsis oli kullauntsi hind üle 1000 dollari, nüüd on see aga langenud alla 900 dollari taseme. Carlssoni sõnul on järgmine kukkuja just nafta.
„Muster on selge. Kõik on keskendunud jätkuvale kasvule ja siis areng pöördub, paistes paljude jaoks ilma põhjuseta,“ lisas analüütik.
Carlssoni hinnangul ei taga nafta hinna püsimist argument, et nafta on piiratud ressurss ja et nõudlus Hiinas ja Indias kasvab.
„Arvutuste kohaselt on vähemalt 20% nafta hinnast tingitud spekulatsioonidest. Põhjus on selles, et paljud fondihaldurid ja vahest ka eraisikud on investeerinud, panustades kõrgele nafta hinnale. Kui hind langeb, hakkavad spekulandid ju müüma,“ märkis Carlsson.
Carlssoni sõnul langeb nafta hind vähemalt 20%. Võimatuks ei pea ta ka 40% kukkumist. Sellisel juhul langeks naftabarreli hind 90 dollarile.
Seotud lood
Toornafta hind on teinud rekordilise hüppe
peaaegu 139 dollarini, ekspertide hinnangu järgi võib hind tõusta juulis kuni
150 dollarini, kasvava nõudluse ning poliitiliste pingete tõttu.
Kui eelmisel nädalal ületas nafta hind 135
dollari piiri, siis käesoleval nädalal on hind hind pidevalt langenud ning
jõudis täna juba 125 dollarini.
Praegune nafta hind on toonud äri ja elu
tagasi traditsioonilistesse kivisöepiirkondadesse, kus varem oli tootmine
konkurentsivõimetult kõrge omahinna tõttu lõpetatud.
Tarkinvestor.ee analüütik Kristjan Lepik
kirjutab täna oma portaalis, et 50% langus on tõenäolisem kui 50% tõus.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.