Alates jaanuarist peavad kõikide riikide
kodanikud, kes saavad viisavabalt USAsse reisida, vähemalt 72 tundi enne reisi
algust online-süsteemis registreerima.
The Financial Times kirjutas, et tõenäoliselt teatab täna uutest reeglitest sisejulgeolekuminister Michael Chertoff.
Kui USA eelmisel aastal tuli välja ideega registreerida reisijaid 48 tundi enne reisi, avaldasid Euroopa ettevõtjad muret, et see raskendab ärimeeste viimase hetke reise. Uue plaani kohaselt annab online-registreering õiguse USAsse siseneda mitu korda kahe aasta jooksul.
Reegild hakkavad kehtima 27 viisavabastusprogrammi kuuluvale riigile ehk enamikule Lääne-Euroopale, Austraaliale, Bruneile, Jaapanile, Uus-Meremaale ja Singapurile. Lisaks on USA sõlminud lepingud viisavabadusprogrammiga Tšehhi, Ungari ja Lõuna-Koreaga.
Sisejulgeoleku ametnike sõnul nõutakse veebis sama infot, mille praegu annavad riiki sisenejad enne piiriületust. "See on 21. sajandi tehnoloogiline süsteem, mis asendab 20. sajandist pärit paberimajanduse," öeldi sisejulgeolekust.
Alates augustist saab ennast veebis registreerida, kohustuslikuks muutub see jaanuarist. Registreerida saab reisbüroodes, lennufirmade veebilehtedel ja USA ametlikus veebis.
Ametniku teatel tehakse uus süsteem selleks, et terroristidel oleks raskem USAsse pääseda. USA president George W. Bush soovis süsteemi tehnoloogia abil parandada, nii et terroristid ei saaks seda ära kasutada.
Seotud lood
Tõenäoliselt juba enne selle aasta lõppu
saavad eestlased viisa asemel USAsse sõita veebi kaudu täidetud
sissesõiduloaga.
Välisminister Urmas Paet ütles riigikogus
vastates keskerakondlaste viisavabaduse arupärimisele, et ei ole vastuvõetav, et
15 Euroopa Liidu riigi kodanikud pääsevad USAsse viisavabalt, 12 ELi riigi
kodanikud aga ei pääse.
USA administratsioon nõuab, et 27 Euroopa
Liidu riiki kirjutaksid alla üle ookeani lendude uutele turvameetmetele, näiteks
et USA lennukompaniid võiksid panna oma lendudele Euroopasse relvastatud
valvurid.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.