Prantsuse telekommunikatsioonifirma France
Telecom valmistub võimalikuks pakkumissõjaks Eesti Telekomi suuromaniku
TeliaSonera pärast, kirjutab Financial Times.
Lehe andmeil kogub Prantsuse firma dokumente, mis aitaks vajadusel tõrjuda võimalikku konkureerivat pakkumist Norra Telenorilt.
Prantsuse firma peaargument on, et Telenori ja TeliaSonera tegevused kattuvad mitmes riigis, mistõttu konkurentsiametnikud vaevalt sellist liitu lubaks. Tehingu võivad nurjata ka poliitilised erimeelsused – vaevalt meeldiks TeliaSonera omanike seas olevale Rootsi ja Soome valitsusele, et ühendfirmas saaks ülemvõimu Norra valitsus - ning kohalike elanike kriitikatormid suurte koondamiste vastu.
Läinud nädalal pakkus France Telecom TeliaSonera eest 63 Rootsi krooni aktsiast, mille TeliaSonera juhtkond ning selles 37% omav Rootsi valitsus liiga madalaks põlgasid. Rootsi riigile on osaluse müük eriti hell teema, sest 2000. aastal viis toonane Rootsi valitsus firma börsile hinnaga 85 Rootsi krooni aktsiast. Aktsiaid ostis vähemalt miljon rootslast ning kui siis IT- firmade ja telekommunikatsioonisektori börsimull lõhkes, süüdistati valitsust rahva arvel rikastumises.
Telenor, kus 54% kuulub Norra riigile, on täna jäänud TeliaSonera ümber toimuvat esialgu kõrvalt vaatama ega ole oma pakkumisega välja tulnud.
Prantslaste katsed võimalikku Põhjala telekommunikatsioonifirmade liitu juba eos tõrjuda, võivad anda ka vastupidise efekti, kirjutab FT. Nimelt välja joonistada ka võimalikud sünergiakohad Telenori ja TeliaSonera liidu korral. Just selge sünergia puudumine on üks asi, mida analüütikud on France Telecomi ja TeliaSonera liitmise puhul ühe puudusena välja toonud.
Riikide seas, kus TeliaSonera ja Telenori tegevused kattuvad loeb FT üles Norra, Rootsi, Taani ja Venemaa. France Telecomi ja TeliaSonera tegevused kattuvad üksnes Hispaanias.
See, et TeliaSonera France Telecomi pakkumise tagasi lükkas, näitab taas kui keeruline on Euroopa telekommunikatsioonifirmadel oma kasumeid kasvatada. Mitmed neist pole suutnud konkureerida kiire kasvuga Aasia, Aafrika ja Lähis-Ida turgudel ja üritavad nüüd ülevõtutehinguid Euroopa riikides. Peamiselt poliitilistel põhjustel on aga sellised tehingud oluliselt keerukamad kui näiteks sarnane konsolideerumine USA turgudel, kirjutab FT.
Ka France Telecomi ja TeliaSonera liit võib nurjuda, kui prantslased oma pakkumist ei tõsta. Aprillist, mil prantslased oma huvist teada andsid, on firma aktsia kukkunud pea viiendiku võrra.
Seotud lood
Kawe Kapitali portfellihalduri Kristjan
Hänni hinnangul peaks France Telecom TeliaSonera tehingu õnnestumisel tegema
ülevõtmispakkumise ka Eesti Telekomi väikeaktsionäridele.
Üheksa aastat tagasi põrkus Norra ja Rootsi
telekommunikatsioonifirmade ühendamine lõpusirgel karile, nüüd ringlevad
liitumiskuuldused uuesti.
Prantsuse telekomifirma France Telecom ei
kavatse TeliaSonerale enam ülevõtmispakkumist teha.
France Telecom tegi TeliaSonerale ametliku
ülevõtmispakkumise, prantslased teatasid, et pakkusid Rootslaste ettevõtte eest
282,9 miljardit Rootsi krooni ehk 472,4 miljardit Eesti krooni.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.