Taltumise asemel on USA kinnisvaraturult
mullu alanud finantskriis ikka alles laienemas, riskides saata uue šokilaine üle
maailma finantsturgude.
Tormi keskmes on kaks hiiglaslikku kodulaenufirmat - Fannie Mae ja Freddie Mac, mille aktsiad läinud nädalal järsult kukkusid ning mille probleemid jätsid USA dollari vaid sendi kaugusele kõigi aegade madalseisust euro suhtes.
USA meedia andmeil kaalub valitsus ühe või mõlema võtmist riigi kontrolli alla, kuna kollaps ei tule kõne allagi - Fannie ja Freddie portfellis või nende tagatisega on pool USA 12 triljoni dollarilise kodulaenuturu laenudest.
Reedel kiirustasid USA president ning keskpanga juht turge rahustama. Rahandusminister Hank Paulson tegi avalduse, kus kinnitas, et valitsus eeldab Fannie ja Freddie jätkamist senisel kujul. Ehk teisisõnu, et valitsusel pole kavas laenuandjaid natsionaliseerida.
Fannie ja Freddie on unikaalsed hübriidid USA finantssüsteemis - börsifirmad dividende nõudvate aktsionäridega ent "vaikimisi" valitsuse garantiiga. Mõlema on ellu kutsunud USA Kongress, et tagada stabiilne rahavoog eluasemelaenude finantseerimiseks. Mõlemal on tippreiting AAA, mis võimaldab neil turult laenu saada pea sama odavalt kui USA riik ise oma võlakirju emiteerides, mille eest ostetakse siis pankadelt hüpoteeke.
Eriti oluliseks on kahe hiiu roll kasvanud mullu USA kinnisvaraturult puhkenud laenukriisis - investorid on nõustunud kodulaenudega seotud võlakirju ostma veel vaid Freddie ja Fannie garantiiga. Just need kaks on USA eluasemeturul elu sees hoidnud. Läinud nädalal lõi aga investorite usaldus kõikuma, kui ajalehed kirjutasid valitsuse kriisikavadest ning ühe osariigi föderaalreservi eksjuht hoiatas, et turuväärtuse järgi on Freddie ja Fannie "tehniliselt maksejõuetud". Kinnisvaraturu krahh on sulatanud nende varade väärtust ning toonud suuri kahjumeid, mille katteks omal kapitali napib.
Aktsionärid tormasid müüma - kui Freddiel ja Fanniel tuleb kapitali juurde hankida, tähendab see aktsiate väärtuse langust. Sama lugu, kui valitsus peaks hiiud oma kontrolli alla võtma. Küll aga osteti reedel Freddie ja Fannie võlakirju, millel eeldatakse taas valitsuse garantiid.
Freddie Mac tahab täna müüa 3 miljardi dollari eest võlakirju, millest saab tõsine investorite usalduse proovikivi.
Nagu kevadel investeerimispanga Bear Stearns päästmisega, kõlab jälle argument, et Freddie ja Fannie on liiga suured, et valitsus võiks riskida nende kollapsiga. Eluasemeturg jääks soiku ning finantsinstitutsioonid kannaksid taas uusi hiigelkahjumeid.
Juba ammu kõlanud ettepanekud ohjata kodulaenuhiidude paisumist ning nende tegevust rangemalt reguleerida, on seni vähe vilja kandnud. Rohkem on poliitikuid huvitanud Freddie ja Fannie annetused valimiskampaaniate toetamiseks. Kaotajaks on maksumaksja, kel see kokkumäng kinni tuleb maksta, märkis Wall Street Journal oma juhtkirjas.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Euroopa pankadesse süstitud miljardid pole
laenukraane lahti saanud ning lõppeval nädalal teatas mitu riiki juba järgmise
ringi päästeplaanist.
Mitu USA suurpanka on viimastel päevadel
analüütikuid üllatanud oodatust paremate tulemustega, tagasi heade aegade juurde
on aga siiski veel pikk tee.
Sel ajal, kui USA poliitikud kutsuvad
kodulaenufirmasid Fannie Mae ja Freddie Maci riigistama, juhib FreedomWorks
tähelepanu sellele, et laenuandjate aitamisel liiguvad miljardid USA
maksudollarid investoritele ja välisvalitsustele.
Hirm USA finantssüsteemi stabiilsuse pärast
kukutas eile dollari euro suhtes kõigi aegade madalaimale tasemele ning paiskas
pankade aktsiad langusesse Aasiast Euroopani.
Lindströmi müügitöö eripära seisneb iga tiimiliikme tugevuste ärakasutamises ja arendamises. Just müügiinimeste koolitamine ja vastutuse andmine nende eelistuste põhjal aitab püsivalt leida ja hoida motiveeritud töötajaid, selgub saatest “Minu karjäär”.