Riigikogu Reformierakonna liige Taavi
Rõivas ütles, et uus eelnõu, mis suurendab SMS-laenu võlglaste võimalusi kaitsta
oma õigusi, on esimene tõsine katse korrastada kiirlaenuturgu.
"Tegu on esimese tõsise katsega korrastada kiirlaenuturgu," märkis Rõivas. "Laenupakkujad viiakse pankadega võrdsemasse seisu," lisas ta.
"Siiani on kiirlaenudele kehtinud märksa leebemad reeglid kui pankade väljastatavatele tarbimislaenudele. Võlaõigusseaduses on selge erisus alla 200 euro suurustele laenudele, mis käesoleva eelnõuga kaotatakse. Erisus, mis algselt jõudis seadusesse otstarbekuse huvides, avas akna röövellike laenude kontrollita väljastamisele ning võimaldas tarbijaid mitte informeerida kõigist laenuga seonduvast," selgitas ta.
"Reeglite puudumine on võimalikuks teinud ka ärimudeli, mille järgi keskmiselt iga kümnes SMS-laenu võtja satub püsivatesse majanduslikesse raskustesse, seda laenuandjate endi andmetel!" ütles ta."Reeglite kehtestamine on kõigi turuosaliste huvides, kindlasti suureneb laenuvõtjate informeeritus ning teadlikkus tehtavast otsusest. See, et üha uued pered ei satuks teadmatusest tulenevasse laenuspiraali, on kogu Eesti ühiskonna huvides, rääkimata neist peredest endist," rääkis Rõivas.
Seotud lood
Justiitsministeerium saatis täna
kooskõlastusringile eelnõu, mis suurendab SMS-laenu võtjate võimalusi kaitsta
oma õigusi laenuandjate ees.
Kiirlaenuandja Monetti juht Helen Veski
kommenteeris eelnõud, mis suurendab SMS-laenu võlglaste võimalusi kaitsta oma
õigusi, et ta ei arva, et kiirlaenud tuleks kontekstist välja tõsta ja
SMS-laenajaid, kes oma võimeid üle hindavad, peaks eraldi poputatama.
Justiitsministeeriumi nõunik Indrek Niklus
kommenteeris eelnõud, mis suurendab SMS-laenu võlglaste
võimalusi kaitsta oma õigusi, et ebaproportsionaalselt suur intress
jääb alati kohtute otsustada, kuna see võimaldab hinnata igakordselt
intressimära ja osapoolte kohustusi.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.