Betoontoodete valmistaja AS Talot mitte
ainult ei koonda töötajaid, vaid kärpis ka allesjäänute palku 25-30%,
kirjutas dv.ee.
Veel möödunud aastal kasvasid 1990. aastal loodud AS Taloti tööjõukulud kiiresti, selgub firma 2007. aasta majandusaruandest. Töötajaid palgati juurde ning ehitajate palgad tõusid, kuid tänavu pole asjad nii roosilised kui mullu.
"Tuli mitte ainult töötasusid ligikaudu 25-30% kärpida, vaid ka loobuda mõnest ehitajast. Tõsi, läksid ainult need, kel lubasime minna. Püüame põhilist töötajaskonda hoida, kuid palkade vähendamine ei läinud kellestki mööda," kommenteeris Taloti ehitusosakonna juht Filipp Morozov.
Morozov lisas, et töötajate palku tuli vähendada vastavuses nende hõivatuse ning koormuse vähenemisega, ja seda vähemalt 10% võrra.
Morozov keeldus avaldamast konkreetseid numbreid, kuid märkis, et kasumi vähenemine on möödapääsmatu. "Kasumi vähenemise põhjus on kogu ehitussektoris sama - see on üldisest kriisist tulenev Eesti kinnisvaraturu paigalseis. Seejuures süvendab olukorda karm konkurents," selgitas ta.
Morozov kurtis ühtlasi tellimuste vähesuse üle. "Vaatamata sellele, et sel aastal on tööd tunduvalt vähem, püüame tellijatega olla ka ettevaatlikumad. Igale tellijale tuleb läheneda kaalutletult, et mitte sattuda olukorra ning tellija rahaprobleemide pantvangiks," rääkis ta.
Aasta teises pooles kavatseb Talot otsida aktiivselt tellijaid ning korraldada selleks turunduskampaania naaberriikides.
Konkurendid koondavad samuti
Nagu tunnistas Tartu Maja Betoontooted asejuht Jaan Luts, pole ükski betoonitootja suurde kahjumisse kukkunud. Vastupidi, enamus selle sektori firmasid on omadega veel plussis, kuid võrreldes möödunud aastaga on kasumid kõvasti langenud.
"Seoses väikese turuküsitlusega plaanime septembris-oktoobris koondada ligikaudu 15 töötajat. Töökoormuse kahanemise tõttu vähenevad ka palgad. Loobusime preemiate ja teiste lisatasude maksmisest. Viimaste aastate siseturu suur nõudlus kahandas ekspordi miinimumini. Arenguplaani kohaselt tahame suurendada eksporti ning muuta ettevõtte tööd efektiivsemaks," rääkis Jaan Luts.
Lutsu sõnul pole välistatud, et töö ümberkorraldamisel koondatakse kavandatust rohkem töötajaid. Võrreldes möödunud aastaga on töötajaskond juba praeguseks vähenenud 15% võrra.
E-Betoonelemendi juht Vaido Leosk rääkis dv.ee-le, et ka nemad on töötajate arvu vähendanud. Lahkunud töötajate täpset arvu ei osanud ta aga öelda. Leoski hinnangul ei muutu majandusolukord lähiajal kergemaks ega ka hullemaks.
Võrreldes möödunud aastaga on E-Betoonelemendi müügimaht vähenenud 40%. Leoski sõnul moodustab märkimisväärse osa nende praegusest käibest eksport Venemaale.
Seadus lubab palka alandada
Töölepinguseaduse 64. paragrahv lubab tööd ümber korraldaval ettevõttel palgamaksmise aluseid muuta, teatades muudatusest kirjalikult kuu aega ette. Kui töötaja pole muudatustega nõus, võib ta nõuda töölepingu lõpetamist.
Betoonkonstruktsioonide tootjate käive kukkus esimesel poolaastal kaks korda. Mõne firma kasum alanes koguni 10 korda. Languse tekitas nõudluse vähenemine ja toorme kallinemine.
Selle aasta I kvartalis alanud ehitusmahtude vähenemine jätkus. II kvartalis ehitasid Eesti firmad 6% vähem kui mullu samal ajal. Ehitusfirmad ehitasid omavahenditest 9,7 miljardi krooni eest, sellest rahast läks hoonetesse 6,4 miljardit ning muudesse ehitusobjektidesse 3,3 miljardit krooni.
Vähenes eelkõige elamuehituse maht. Ehitisregistri andmetel sai II kvartalis kasutusloa 1398 uut elumaja, mida on 559 tükki vähem kui aasta eest.
Autor: Julia Vlasova
Seotud lood
Harju maakohus võttis menetlusse
metallkonstruktsioonide tootja AS Narva – Bark avalduse betoontoodete valmistaja
AS Talot pankrotimenetluse algatamiseks ja välja kuulutamiseks, selgus
ametlikest teadaannetest.
Ehitusmaterjalide tootja Sakret avab
kolmapäeval Leedus Kedainiais Balti riikide suurima kuivsegude tehase, tehase
käivitavad Leedu president Valdas Adamkus ning Läti president Valdis
Zatlers.
E-Betoonelemendi juht Vaido Leosk ütles
aripaev.ee-le Euribori tõusu kommenteerides, et see mõjutab ettevõtet eelkõige
klientide kaudu, kuna raha muutub kallimaks.
Betoontoodete valmistajaid ootavad ees
erinevad tulevikustsenaariumid- üks tõenäolisemaid on firmade ühendamised, arvab
AS Pärnu Betoonimeistrid nõukogu liige Jaan Valbet kommenteerides 3.09.2008
aripaev.ee-s ilmunud artiklit „Betoontoodete valmistaja kärpis palku
25-30%“.
Cantilloni efekt kirjeldab hästi seda, kuidas praegused rahapoliitikad teevad rikkaid rikkamaks ja vaeseid vaesemaks, suurendades selle kaudu ebavõrdsust.