USA valitsus teatas eile, et võtab USA
kinnisvaraturu krahhist raskustesse sattunud eluasemelaenufirmad Fannie Mae ja
Freddie Maci oma kontrolli alla.
„Meil oli vaja sekkuda,“ ütles USA rahandusminister Henry Paulson. „Meie majandus ja meie turud ei toibu enne, kui kinnisvaraturul on korrektsioon lõppenud. Fannie Mae ja Freddie Mac on kriitilise tähtsusega, et eluasemeturul võiksid asjad paremusele pöörata,“ tsiteeris agentuur Bloomberg.
Kava järgi saab USA rahandusministeerium firmades miljardi dollari väärtuses eelisaktsiaid ilma kohese rahalise sissemakseta ning warrantid, mis annavad kummaski firmas õiguse 79,9%sele osalusele. Valitsuse osaluse aastane dividenditulu on 10% ja see makstakse välja esimeses järjekorras.
USA valitsus on lisaks valmis investeerima kinnisvara hinna langusest suuri kahjusid kandvatesse firmadesse kokku 200 miljardit dollarit. Juhtkond vahetatakse välja ning Fannie ja Freddie juhtimine läheb järelevalveorganile, Föderaalsele elamuehituse finantseerimise agentuurile FHFA.
Fannie ja Freddie päästmine USA valitsuse poolt tähendab aktsionäridele, sealhulgas paljudele pankadele, miljardeid dollareid kahjumeid - dividendide maksmine nii liht- kui eelisaktsiatele tühistatakse. Lihtaktsiate omanikud jäävad igasuguste nõuete rahuldamisel viimaseks.
Küll aga on kaitstud võlakirjade omanike investeeringud. Intressimaksed ja põhiosa tagasimaksed Fannie ja Freddie allutatud võlakohustustelt jätkuvad.
Paulson viitas sellele, et Fannie ja Freddie võlakirju ning kinnisvara tagatisega väärtpabereid, kokku enam kui 5 triljoni dollari väärtuses, on ostnud keskpangad ja investorid üle ilma. „Nii ühe kui teise kollaps tooks suure tormi nii meie kui globaalsetel finantsturgudel,“ ütles Paulson.
Valitsus teatas ka, et tagab Fanniele ja Freddile lühiajalise rahastamise ning on valmis turult ostma nende välja antud kinnisvara tagatisega võlakirju.
Agentuur Bloomberg kirjutas, et tegemist on n.ö vahelahendusega, mis jätab Fannie ja Freddie tuleviku lahtiseks. Võimalik on edaspidi nii nende tükeldamine ja osade kaupa müük, mida toetab endine USA keskpanga juht Alan Greenspan, kui täielik riigistamine. „Uus Kongress ja uus valitsus peavad otsustama, mis rolli USA valitsus ja eelkõige need kaks firmat edaspidi eluasemeturul etendavad,“ ütles Paulson.
Selle sammuga on USA valitsus võtnud oma kontrolli alla tohutu suure osa hüpoteeklaenude järelturust ning sellega suure vastutuse eluasemeturu kriisi lahendamiseks. Valitsuse sekkumine näitab ka, et avalikku ja erasektorit ühendanud eksperiment, mis loodi Ameerikas oma kodu omanike hulga suurendamiseks, ei õigustanud ennast, kirjutas Wall Street Journal.
Palju see kõik võib lõpuks maksumaksjale maksma minna, pole esialgu teada.
Seotud lood
USAs Virginias leiti täna oma kodunt
surnuna hüpoteegipanga Freddie Mac finantsjuht David Kellerman, kes oli ilmselt
sooritanud enesetapu.
USA rahandusminister Timothy Geithner esitles kolme alternatiivi, kuidas vähendada 11 triljoni USA dollari suuruse eluasemelaenuturu sõltumist riigist.
Pühapäeval jätkusid kolmandat päeva
pingelised kõnelused USA investeerimispanga Lehman Brothers päästmiseks, et
esmaspäeval, kui börsid kauplemiseks avanevad, poleks karta uut varingut.
USAs nädalavahetusel ette võetud otsustav
hüpoteeklaenude võlakirjadeks pakendajate Fannie Mae ja Freddie Maci päästmine
tõi kaasa võimsa ralli nii Aasias kui ka Euroopas.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.