USA rahandusminister Timothy Geithner esitles kolme alternatiivi, kuidas vähendada 11 triljoni USA dollari suuruse eluasemelaenuturu sõltumist riigist.
Kõik lahendused jõuavad selleni, et riik tõmbab riiklike eluasemelaenufirmade Fannie Mae ja Freddie Maci tegevust järjest koomale ning lõpuks lõpetab nende tegevuse.
Eesmärk on anda eluasemeostude finantseerimisel suurem roll turujõududele.
Ameeriklastele tähendaks see kõrgemaid laenukulusid ning raskemat juurdepääsu eluasemelaenudele.
Kaks ja pool aastat tagasi oli USA valitsus sunnitud Fannie ja Freddie üle võtma, et firmasid vee peal hoida. USA maksumaksjale on see tähendanud 134 miljardi dollari suurust arvet, mis tõenäoliselt jääb 2008. aasta finantskriisi kõige kulukamaks pärandiks, kirjutas Wall Street Journal.
„Me alustame reformiprotsessi nüüd, kuid teeme seda vastutustundlikult ja ettevaatlikult, toetades eluasemeturu toibumist ja tervenemist,“ ütles Timothy Geithner tänases avalduses.
Uuele süsteemile üleminek võib valitsuse hinnangul väldata vähemalt viis aastat.
USA Kongress asutas Fannie Mae aastal 1938 ja Freddie Maci 1970. aastal, et hõlbustada ameeriklaste juurdepääsu eluasemelaenudele. Mudel aitas kaasa USA kinnisvaramulli paisumisele, kuni investeeringud halbade kinnisvaralaenudega seotud väärtpaberitesse Fannie ja Freddie 2008. aastal kollapsi äärele viisid.
Seotud lood
Pärast järjekordselt masendavat kvartalikahjumit pöördus Fannie Mae taaskord valitsuse poole laenupalvega – küsides seekord 8,4 miljardit dollarit.
USA valitsus teatas eile, et võtab USA
kinnisvaraturu krahhist raskustesse sattunud eluasemelaenufirmad Fannie Mae ja
Freddie Maci oma kontrolli alla.
USA eluasemelaenude gigant Fannie Mae vajab
täiendavat valitsuse abi. Seekord küsiti USA Riigikassalt 10,7 miljardit
dollarit, kuna püstitati järjestikku juba seitsmes kvartalikahjum ning
omakapital pöördus taas negatiivseks, vahendab Bloomberg.
Eluasemelaenude võlakirjadeks pakendajate
Fannie Mae ja Freddie Maci aktsiad tõusid täna vastavalt 6,7 ja 3,7
protsenti, 1,75 dollarile ja 1,94-le. USA riigi kontrolli all oleva ettevõtted
said New Yorgi börsilt teate, et nad on taas börsikõlbulikud ning täidavad
minimaalse aktsia hinna nõude.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.