Eesti ettevõtted tootsid 2007. aastal üle
12 000 gigavatt-tunni elektrit ehk neljandiku rohkem kui aasta varem. Tootmise
kasv tulenes ligi kolm korda suurenenud ekspordist.
2007. aastal eksporditi välisturule rohkem kui 2700 gigavatt-tundi elektrit. Ligi pool sellest liikus Estlink´i merekaabli kaudu Põhjamaadesse. Väljavedu Lätti kasvas 1,5 korda, teatas statistikaamet.
Viimastel aastatel on hoogustunud ka elektritootmine taastuvenergia allikatest. 2007. aastal kasvas tuuleenergia toodang varasema aastaga võrreldes viiendiku ja hüdroenergia toodang ligi kaks korda. Siiski moodustas taastuvatest allikatest toodetud elektrienergia kogutarbimisest vaid 1,5%.
Seoses valdava osa elektri tootmisega kohaliku toorme baasil on Eesti energia sõltumatuse määr kõrge ja Eesti elektritoodangult ühe elaniku kohta Euroopa Liidu (EL) riikide esirinnas. 90% elektrist toodetakse kohalikust põlevkivist. Põlevkivitoodangu suurenemisega seoses kasvas 2007. aastal varasema aastaga võrreldes ka primaarenergia (looduslikust allikast saadud energia, mida tarbitakse teisteks energialiikideks muundamata) tootmine ligi 17%. Pidevas kasvutrendis on alates 2000. aastast ka põlevkiviõli tootmine, sealjuures üle poole toodangust eksporditakse — peamiselt Hollandisse, Soome, Taani ja Lätti.
Valdavalt kohaliku toorme kasutamine annab energiale kõrge sõltumatuse määra, ent soodustab ka energiamahukat majandust. Energiamahukus, mis näitab energiakulu sisemajanduse koguprodukti ühe krooni kohta, on viimastel aastatel liikunud efektiivsuse kasvu näitavas langustrendis, ent on siiski neli korda mahukam kui EL-s keskmiselt. Eestit ületavad energiamahukuselt vaid Rumeenia, Bulgaaria ja Leedu.
Varasema aastaga võrreldes kasvas energia kogutarbimine 2007. aastal üle 10%. Imporditud kütustest kõige enam kasvas mootorikütuste tarbimine (8%). Autode arvu kasvust ja suurenenud läbisõidust tingituna suurenes nii autobensiini kui ka diislikütuse tarbimine maanteetranspordis. Maagaasi tarbimine püsis viimaste aastatega samal tasemel. Elektrienergia tarbimine suurenes varasema aastaga võrreldes 4%.
Seotud lood
ELi jagatav CO2-kvoot on vajutanud sel
aastal Eesti elektrienergia tootmisele tugevat pidurit. Sel aastal on Eesti
enamikel kuudel ostnud energiat enam sisse kui suutnud eksportida.
Eesti väliskaubanduse puudujääk oli
mais viimase 21 kuu madalaim kuna vähenev majanduskasv ja kiirenev inflatsioon
vähendasid tarbijate nõudlust imporditud kauba järele.
Tänavu juunis oli Eesti kaupade
eksportkäive jooksevhindades 10,7 miljardit krooni ja importkäive 14,3 miljardit
krooni. Nii eksport- kui ka importkäive vähenes eelmise aasta juuniga
võrreldes.
Eesti Kaubandus– ja Tööstuskoja
peadirektori Siim Raie kommenteeris „Väikese ja keskmise suurusega ettevõtete
arengusuundumused 2008“ uuringu tulemusi, et ekspordi osas on tulemused
konfliktis statistikaga.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.