Rahandusminister Ivari Padar kommenteeris
maksumuudatusi, et keerulised ajad nõuavad raskeid otsuseid, eriti olukorras,
kus meie eesmärgiks on endiselt eurole üleminek.
"Kahtlemata on valitsuskabineti nõupidamisel langetatud maksumuudatuste otsused väga tõsised. Kogu maksumuudatuste pakett on suur kompromiss erinevate erakondade vahel, mis on sündinud põhjalike arutelude ja analüüside tulemusel,” sõnas Padar.
“On ju ka selge, et keerulised ajad nõuavad raskeid otsuseid, eriti olukorras, kus meie eesmärgiks on endiselt eurole üleminek. See tähendab, et inflatsiooni ja võla kontrolli all hoidmise kõrval tuleb ka jälgida ka ranget eelarve poliitikat,” lisas ta.“Kogu maksumuudatusi puudutavate otsuste taustal on mul aga hea meel, et olen suutnud säilitada käibemaksusoodustused ravimitele, raamatutele ja perioodikale, mille hindade tõus kahandaks just eelkõige madalama sissetulekuga inimeste sissetulekuid," ütles Padar.
Rahandusministeeriumi pressiesindaja rõhutas maksumuudatusi kommenteerides, et tegemist on loomulikult esialgsete numbritega, mis võivad veel muutuda. Kindlasti tuleb aga tähele panna, et kõik see 7,4 miljardit ei ole riigi eelarve mõttes puhastulu, vaid võimalused tasakaalustada valitsussektori eelarve.
Ministeerium tõi välja aktsiiside ja maksude muudatused järgnevalt:
- Gaasiaktsiisi tõstmine 655 kroonini 1000 m3 kohta (1. juulist) - planeeritakse riigieelarvesse lisatulu ca 100 mln krooni. Lisaks veel niipalju, et aktsiisi osakaal kogu maagaasi hinnast tarbijale on suurusjärgus 2 protsenti. Reaalset hinnatõusu tähendaks see ühe m3 kohta ~56 senti. Eeldusel, et keskmine maagaasi m3 hind on 8,42 krooni ning inimene tarbib 500m3 maagaasi aastas, tähendaks see sellele tarbijale ~280 krooni suurust hinnalisa. 150 mln krooni lisatulu. 538 mln krooni. Tegemist on varem kehtinud töötukindlustusmaksu määra taastamisega (1,5% brutopalgast), millest 1/3 kannab ettevõte ning 2/3 töötaja. 216 mln krooni 1,3 miljardit krooni 657 mln krooni
- Alkoholiaktsiisi määra tõstmine 15% alates 1. juulist - ca
- Töötuskindlustusmaksu määra taastamine - mõju valitsussektori eelarvele ca
Pressiesindaja sõnul on samuti ka põhimõtteliselt kokku lepitud tulumaksu alandamise ja määra mittetõstmise osas, ent seal vajavad veel osad detailid täpsustamist, mistõttu ei taheta praegu veel lähemalt neist numbritest rääkida.Lisaks tõi ministeerium välja järgnevad numbrid:- riigilõivude suurendamine - ca
- juriidilise isiku tulumaksu aastapõhise arvestuse edasi lükkamine - ca
- käibemaksuerisuste osaline kaotamine ja osaline tõstmine - ca
Mis ajani aga on edasi lükatud alampalga tõus, siis ministeeriumi esindaja sõnul lepivad selles traditsiooniliselt aasta lõpus kokku ametiühingute keskliit ning tööandjate keskliit.
Seotud lood
Kommenteerides eilset valitsuskabineti
otsust eestlaste maksukoormust järgmisel aastal hüppeliselt kasvatada, ütles
suurettevõtja Tiit Vähi, et riigi läbimõtlematu poliitika on majanduse põhja
viinud.
Tööandjate Keskliidu volikogu esimees Enn
Veskimägi on valitsuses eile vastu võetud maksude tõstmise kavale kindlalt
vastu.
Eesti Töötukassa nõukogu esimees
ja Eesti Ametühingute Keskliidu (EAKL) esimees Harri Taliga ütles, et
töötuskindlustusmaksu määra tõstmise otsus oli tema jaoks üllatus. Töötukassa
varu on täna ligikaudu 3 miljardit krooni, mis kannataks tema arvestuse
järgi 300miljonilist miinust välja 10 aastat.
Hansapanga makroanalüütik Maris Lauri
ütles, et maksumuudatused tõstavad kindlasti inflatsiooninumbrit, mis mõjutab
tarbimist ning ettevõtjad peavad leppima väiksema kasumikasvuga või
väiksemate käibenumbritega.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.