See, et Moody’s jättis täna Eesti
riigireitingud ja reitingute väljavaated muutmata, sõltus muude tegurite seas ka
Eesti konservatiivsest eelarvepoliitikast, seetõttu on järgmise aasta eelarve
tasakaal eriti oluline, kommenteeris Eesti Pank.
“Moody’se otsus Eestile omistatud krediidireitingu taseme ja väljavaate muutmata jätmise kohta annab tunnistust reitinguagentuuri hinnangust, et kuigi meie majanduses on alanud jahtumine, leevendavad järsu kohandumise kartust endiselt tugev ja suuresti välisomanduses olev pangandussektor, ERM II liikmelisus ning jätkuvalt konservatiivne eelarvepoliitika. Seetõttu on äärmiselt oluline saavutada kokkulepe 2009. aasta eelarve tasakaalu kohta,” kommenteeris Eesti Panga asepresident Andres Sutt.
Tänu valitsussektori tugevale bilansile ja mõistlikule eelarvepoliitikale, mis rõhutab kulutamise kõrval säästmise tähtsust, on valitsuse finantstugevus Moody’se hinnangul kõrge. Suurimat ohtu valitsuse laenuvõimele kujutavad majanduskasvu aeglustumine ja selle mõju finantssektorile ning maksebilansile.
“Moody’s usub Eesti majanduskasvu taastumist 2009. aastal ning leiab, et riigi majanduse kohandumine 2007. aasta keskpaigas alanud madalseisust ei pruugi eriti pikalt kesta ega võta üle kahe-kolme aasta,” kommenteeris Sutt. Ta lisas, et reitinguagentuur näeb riigi majanduse kohandumise peamise ohuna seda, kui inflatsiooni ja palgakasvu ei suudeta lähiajal kontrolli alla saada. “Kuigi majanduskasvu aeglustumine on vähendanud sisenõudlusest lähtuvat hinnasurvet ning võimaldanud omakorda välistasakaalul paraneda, on endiselt oluline mõõdukam palgakasv ning konkurentsivõime säilitamine,” rääkis Sutt.
Viimati andis reitinguagentuur Moody’s hinnangu Eesti reitingule 2007. aasta septembris, kinnitades selle tasemel A1 ning muutes reitingu väljavaate positiivsest stabiilseks. Standard Poor's andis oma viimase hinnangu Eesti reitingule käesoleva aasta jaanuaris, mil ta kinnitas Eesti riigireitingu tasemel A negatiivne. Reitinguagentuur Fitch kinnitas märtsis 2008 Eesti riigireitingu tasemel A negatiivne.
Seotud lood
Eesti Panga presidendi Andres Lipstok sõnul
on oluline, et valitsus jätkaks tasakaalus eelarve poliitikaga, riigieelarve
10protsendiline kulude kasv on pikaajalisest tulude kasvust kiirem.
Eesti majandust, mis on libisenud esimesse
majanduslangusesse pärast 1999. aastat, ähvardab n-ö pikendatud langus, kui
riigil ei õnnestu piirata inflatsiooni ja palgatõusu, teatas reitinguagentuur
Moody's Investors Service.
Moody'se aastane analüüs Eesti
majandusele märgib, et kui SKP aastane kasv jääb 5-6% juurde,
siis isegi sellise suhteliselt kõrge kasvu juures kulub Eestil euroala
riikide majandusele järelejõudmiseks 10-15 aastat.
Eesti Arengufondi majandusekspert Heido
Vitsur ütles, et Moody'se hinnang Eestile saigi ainult positiivne olla, kuna
meil on hirmtugev positsioon keskmise ELi riigiga võrreldes.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.