Ameerika aktsiad tegid seoses võimaliku
valitsusepoolse finantsturgude korrastamiseks loodava “püsiva” plaani loomisega
läbi viimase kuue aasta suurima hinnaralli, milles oma osa oli ka regulaatorite
ja pensionifondide poolt ette võetud sammudel pankadele ja maaklerfirmadele
suunatud surve vähendamiseks.
Wachovia kihutas 59 % võrra ülespoole, Citigroup tõusis 19% ning Bank of America hüppas 12 % võrra saates pangandusaktsiate indeksid suurimasse tõusu alates juulist. Morgan Stanley tegi tasa 46% kukkumise ning Goldman Sachs Group toibus rohkem kui 25% suurusest langusest kui senaator Charles Schumeri poolt välja pakutud uus agentuur pumpaks kapitali finantsettevõtetesse ning riigi kolm suurimat pensionifondi lõpetasid maaklerfirmade aktsiate laenamise nende langusele mängivatele investoritele, kirjutas Bloomberg.
“Igasuguseid karuturu aeglustamisele suunatud regulatsioone, üksusi või tegureid märgatakse positiivselt” ütles Matrix Market Advisorsi investeeringute juht David Katz lisades veel järgnevat: “Goldman Sachsil või Morgan Stanley`l pole vaja ennast kiirkorras maha müüa, kui neil olemas töötavad majandusmudelid.”
Standard Poor`s 500 indeks ronis 4,3 % võrra ülespoole 1206,33 punktini, tehes tasa suurema osa eilsest langusest. Dow Jones tõusis 3,9 % tuues kaasa rõõmupuhangu New Yorki börsipõrandal ning lõpetades päeva 11019,69 punktiga. Nasdaq tõusis 4,8 % 2199,1 punktini. Iga langenud aktsia kohta New Yorki börsil oli täna seitse tõusnud aktsiat.
Standard Poor`s 500 indeks, mis oli nädala jooksul kukkunud kaks korda 4,7 %, tuli välja oma madalaimast tasemest alates 2005 aasta maist peale seda kui Föderaalreserv lubas keskpankadel üle maailma võtta kasutusele meetmeid dollariga seotud pingete leevendamaks. Ühendriikide aktsiate põhiline näitaja kõikus peale seda pidevalt tõusu ja languse vahel kui mured seoses Morgan Stanley ja Goldman Sachsi tervisega tirisid alla finantsaktsiad, enne kui toimus viimane rallimine peale Schumeri uue agentuuri projekti.
Enne tänast kadus selle nädalaga umbes 3,6 triljoni dollari suurune osa firmade turuväärtusest. Kaotuse põhjuseks saab pidada Lehman Brothers Holdingsi pankrotti.
Seotud lood
Aasia võttis täna võimsa tõusuga üle
teatepulga USAlt. Eriti võimsaid tõusunumbreid näitasid pangaaktsiad.
Ühendriikide aktsiad kukkusid seoses
pankade laenamistegevuse seiskumisega kui American International Group (AIG)
võeti riigi poolt üle, mis omakorda suurendas muresid, et veel mõni suurematest
ettevõtetest ei saa ise hakkama.
Taas on Aasia börsidel USA kukkumise järel
väga halb päev aktsiate omanikele.
Euroopa aktsiaturud pöördusid tõusule
pärast seda, kui Euroopa suuremad keskpangad, USA Föderaalreserv, Kanada ja
Jaapani keskpangad tegid finantsturgudele koordineeritud rahasüsti kokku 180
miljardi dollari väärtuses.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.