ASi Grüne Fee Eesti juhatuse esimees Raivo
Külasepp rääkis konverentsil Äriplaan 2009, et ellujäämisel võib olla
võtmeküsimuseks automatiseerimine.
„Tulevikus tuleks kindlasti arvestada seda, et efektiivseks toimetulemiseks tuleb turu väiksuse tõttu ka eksportida, meie ekspordime 25–30% tootmismahust,“ rääkis Külasepp. Grüne Fee peamised ekspordipartnerid on Läti, Leedu ja Soome.
„Venemaale me ei müü. 93. aastal müüsime, aga ühel hetkel see objektiivsetel põhjustel lõppes – topelttollid,“ rääkis Külasepp, „otse ei saanud müüa ja kuna tegemist on kiiresti rikneva kaubaga, siis ei olnud aega, et seda näiteks Soome kaudu viia.“
Külasepa sõnul tuleks ellujäämiseks kindlasti üle vaadata, kas on kuidagi võimalik tootmisprotsessi automatiseerida, et vähendada tööjõu vajadust ning oma töötajaid motiveerida.
„Inimene tunnetab kohe ära, kas temas nähakse eelkõige inimest või ainult töötegijat,“ sõnas Külasepp, lisades, et kindlasti peab igas ettevõttes olema töötajatele arusaadav motivatsioonisüsteem.
Enim muretses Külasepp tulevikku vaadates energiahinna tõusu pärast – Grüne Fees on kulutused energiale kasvanud 39% kõigist tootmiskuludest ning see kajastub ka lõppprodukti hinnas kaupluselettidel.
„Tuleks energiamahukust vähendada. Näiteks loobuda energiamahukate kultuuride kasvatamisest talveperioodil,“ tõi ta näite. „Lisaks kulutused tööjõule on kasvanud kiiremini kui tööviljakus.“
Seotud lood
OÜ GlaxoSmithKline (Glaxo) Eesti juhatuse
esimehe Akshay A. Mody sõnul kaob rahvusvaheliselt ravimiturult järgmise viie
aastaga 200 mld USA dollarit.
Info- ja kommunikatsioonitehnoloogia
ettevõtte Webmedia juhatuse esimehe Taavi Kotka sõnul on koos majandussurutisega
tulnud IT-õuele õnn.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.