Tänases Äripäevas kirjeldatud poole miljoni
kroonist toetust Tallinna Farmaatsiatehaselt Keskerakonna poliitikute juhitavale
Jüri Vilmsi Sihtasutusele võib riigikogu liikme Jaanus Marrandi sõnul käsitleda
erakonna varjatud rahastamisena.
Riigikogus korruptsioonivastase seaduse kohaldamise komisjoni esimees Jaanus Marrandi ütles aripaev.ee-le: „Loomulikult võib seda käsitleda kui erakondade varjatud rahastamist.“ Samas tõdes poliitik, et tegemist võib olla olukorraga, kus juriidiliselt on kõik korras, kuid olukord ja lugu tekitab temas siiski tunde, et tegemist oli erakonna varjatud rahastamisega.
Kas skeemi osas võiks ka uurimist alustada, seda Marrandi nimetada ei tea ja jätab selle uurijatele või prokuratuurile otsustada.
„Kui sihtasutus annab välja ajalehte ja paikneb samas kontoris, kus Keskerakonna kontor, võib lugeda küll, et see sihtasutuse raha teenib erakonna huvisid ja propageerib ühe erakonna vaateid,“ rääkis Marrandi ning lisas: „Kesknädalat võib võtta väga selgelt kui erakonna lehte.“
Teisalt rääkis Marrandi, et Keskerakonna juhtum ei ole midagi ainulaadset ja erakorralist. „Tegelikkuses on see teema ikka märkimisväärselt laiem ja ulatub ka sinna maani, et juba eelmine õiguskantsler juhtis sellele tähelepanu.“
Kui palju on neid ärimehi, kes rahastavad erakondi puhtalt maailmavaatelisel alusel ja kui palju on selles ikkagi sellist kasu soovi, püstitas Marrandi küsimuse ning vastas selle ise, et seda võib ainult oletada. „Neid probleeme on ilmselt ka teistel erakondadel,“ lisas ta.
Erakondade rahastamine on olnud debatt päris pikka aega, mitte ainult korruptsioonikomisjonis, sõnas esimees, kelle arvates on käesolev juhtum hea näide selles, et erakondade rahastamise seadust tuleks muuta. „Ma arvan, et igal juhul me võtame selle teema käsitluse alla,“ kinnitas Marrandi ning lisas, et ainult komisjoni jõust jääb väheks ja otsuste vastu võtmine nõuab ikkagi riigikogu enamuse soovi.
Miks siiani midagi toimunud ei ole selgitas Marrandi asjaoluga, et kaks kõige suuremat fraktsiooni, mida on kõige rohkem toetatud on just Reformierakonna fraktsioon ja Keskerakonna fraktsioon. Just nendele laekub enim toetusi ja just nendel on suurimad ning kallimad kampaaniad ning just nemad on olnud ka täiendavate regulatsioonide kehtestamise vastu, ütles Marrandi lõpetuseks.
Seotud lood
Linnapea Edgar Savisaar on kohkunud ja abilinnapea Taavi Aas tunneb end ebamugavalt, ütles Aasa tollane nõunik Ivo Parbus Elmar Sepale kaks päeva enne seda, kui Äripäevas ilmus septembris 2008 Keskerakonna varjatud rahastamisskeemi paljastus.
Endise õiguskantsleri Allar Jõks sõnul
möödub homme viis aastat sellest, kui tõdeti, et erakondade rahastamine peaks
olema läbipaistvam ja kontrollitavam, sest avalikkus või
ajakirjandus üksi ei suuda tagada piisavat järelevalvet.
Riigiprokuratuur teatas täna, et reedeses
Äripäevas ilmunud artikkel Keskerakonna varjatud rahastamisest
kriminaalmenetluse alustamiseni ei viinud, kuid täiendava informatsiooni
laekumisel menetluse alustamist ei välistatud.
Tallinna Farmaatsiatehas kandis pool
miljonit krooni Keskerakonna mõjukate poliitikute juhitava sihtasutuse Jüri
Vilmsi Sihtkapital arvele. Mõned kuud hiljem loobus Tallinna linnaplaneerimise
amet oma varasemast seisukohast, mis ei lubanud rajada farmaatsiatehasel enda
kinnistule kõrghooneid.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.