LHV analüütik Madis Toomsalu sõnul võib USA
Kongressi otsus võib maailmamajanduse pikaajalisse surutisse tõugata. Kui
lähipäevil päästeplaan siiski vastu võetaks, pole imerohuefekti peale mõtet
loota.
Järgneb Madis Toomsalu kommentaar.
"Eilse Kongressi hääletuse puhul oli tegemist vastuolulise tulemusega, sest turgudel tekkis korraga kergendustunne, kuid samaaegselt suurenes mure kriisi süvenemise ees. Ühelt poolt oleks riigi jõuline sekkumine majandusse tähendanud koormat maksumaksjale, riigi võlataseme kasvu ning võimalikku riskivõtmise julgustamist tulevikus. Kui loodav hädaabifond poleks suutnud finantskriisi leevendada, oleks riskitud hoopis agoonia pikendamisega ning kauakestva majanduse seisakuga. Seepärast hääletasid paljud vabariiklased eelnõule ka vastu, sest plaanitud kava ei läinud kokku parempoolse maailmavaatega.
Teisalt riskitakse praegusel juhul kriisi järsu süvenemisega, kuna likviidsete vahendite puuduses vaevlevad finantsasutused ei suuda oma kohustusi täita. Üle turgude võib levida uus usaldamatuse laine, rahakraanid keeratakse täielikult kinni ning selle mõjud ulatuksid reaalmajanduseni. Hääletuse tulemus andis signaali, et finantsturud peavad probleemidega ise hakkama saama. Risk on kõrge, sest ebaõnnestumise korral langeks majandus pikaajalisse surutisse.Viimaste nädalate sündmustest on näha, et pika ajalooga ettevõtted võivad pildilt kaduda päevadega, seepärast on aeg hetkel kõige kriitilisema tähtsusega komponent. Siiski on võimatu hinnata iga üksiku päeva mõju, loeb pikem trend. Kui uus ja kohandatud kava lähipäevil vastu võetakse, aitab see olukorra halvenemist peatada. Ometi ei ole tegu imerohuga ning eelkõige tuleks plaani suhtuda kui abinõusse finantssektori päästmiseks, mitte kui uue tõusutrendi tekitajasse."
Seotud lood
Portaali tarkinvestor.ee asutaja Kristjan
Lepik soovitab investoritel kujunenud olukorras säilitada kainet mõistust ja
mitte uisapäisa aktsiaid müüma tormata.
SEB privaatpanganduse strateegi Peeter
Koppeli sõnul on Ameerika finantskriisi valguses aeg vaadata tõele silma – üks
story on otsa saanud ning maailmas hakkavad kehtima uued
mängureeglid.
Tuntud arvamuse kohaselt võib liblika
tiivalöök maailma ühes otsas mõjutada tsunami teket tuhandeid kilomeetreid
eemal. Mida siis veel oodata USA seninägematust päästeoperatsioonist, mille
eesmärgiks tundub olevat võimatu – lahendada korraga krediidi- ja kinnisvaraturu
probleemid ning pöörata majandus uuele tõusutsüklile.
Danske Capitali peaanalüütik Bo Christensen
ütles täna Tallinnas Sampo Panga ja Danske Capitali investeerimisfoorumil,
et rahvusvahelised finantsturud on pärast eilseid sündmusi USAs suurimas
kriisis alates II maailmasõjast.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.