Leiburi juhatuse esimees ja tegevdirektor
Ants Promann ütles aripaev.ee-le, et 1. jaanuarist kehtima hakkava vee ja
elektrihinna tõus avaldab Leiburile suurt mõju, kuid palju see toote hinda
tõstab, ei oska veel täna öelda.
„Need kulude tõusud on meile päris suured. Kulude tõusu saab mõõta miljonites kroonides,“ ütles Promann ning lisas, et tegelevad just järgmise aasta eelarve kokku panemisega, kuid vaid kahe artikli kallinemise järel ei oska öelda täpset mõju leiva ja saia hinnale.
„Gaas vesi, elekter, toorained, pakkematerjal, transpordikulud ja töötajate palgad võtame kokku, analüüsime ja näeme ära selle kuludetõusu tervikuna, siis vaatame, mis me ise saame ära teha, et veelgi efektiivsem olla ja kuludetõusule vastu seista,“ ütles Promann.Samuti selgub alles peale põhjalikku analüüsi, kui palju hinnast jääb nn sundviskesse ja kui palju ja kas see tähendab hinnatõusu tootele. „Ma julgen öelda, et sel aastal me kindlasti ei plaani hinda tõsta. Mis järgmine aasta toob, see on veel lahtine.“
Uurides, kuidas läheb Leiburil toodete müük, ning kas jahe majandus on mingeid märke avaldanud, vastas Promann, et müük on olnud suhteliselt stabiilne. „Ma julgen arvata seda, et kui olukord veelgi raskemaks läheb, võib eeldada isegi teatud tarbimise suurenemist leiva ja saia osas. Leib on oma toiteväärtuse ja hinna suhtes kõige odavam toiduaine. Võib-olla jääb see vorstiviil seal leiva peal õhemaks, aga leiba süüakse ikka,“ sõnas Promann.
Kindlasti on tema sõnul tähendatud, et odavamaid tooteid ostetakse rohkem ja inimesed kalkuleerivad ja vaatavad mida ostavad. „Keskmine hind on natukene alla tulnud, see tähendab, et odavamad tooted müüvad rohkem.“Koondamised Leiburi meeskonda ei puuduta. „See ei ole aktuaalne teema meie majas,“ sõnas Promann lühidalt. Tema sõnul on pika ja sihipärase tööga viidud sellise efektiivsuseni, et tööjõudu vähendada enam võimalik ei ole, eriti kui töötatakse 24 tundi ööpäevas.
Seotud lood
Tallinna linnavalitsus kinnitas tänasel
istungil 2009. aasta 1. jaanuarist kehtima hakkava vee- ja
kanalisatsiooniteenuse tariifi, mis tõuseb uuest aastast 12,8%, teatas
Raepress.
Eesti Energia finantsdirektor Margus Kaasik
ütles tänasel elektrihinna tõusu käsitleval pressikonverentsil, et ka Eesti
Energia peab leidma võimalusi saamaks hakkama väiksema arvu töötajatega.
1. jaanuaril kallineb elektrihind
keskmiselt 6,4 senti kilovatt tunni eest. Eesti keskmise majapidamise
elektriarvet suurendab hinnamuutus kuus umbes 15 krooni võrra.
Kuni 2001. aasta lõpuni Tallinna Vee
nõukogusse kuulunud Nikolai Maspanov, kes on Maardus tegutseva olmekeemia
ettevõtte Poolsaar AS omanik, on seisukohal, et praegusele veehinna tõusule
oleks olnud võimalik leida alternatiive.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.