Kuni 2001. aasta lõpuni Tallinna Vee
nõukogusse kuulunud Nikolai Maspanov, kes on Maardus tegutseva olmekeemia
ettevõtte Poolsaar AS omanik, on seisukohal, et praegusele veehinna tõusule
oleks olnud võimalik leida alternatiive.
„Kindlasti ei ole see hinnatõus õigustatud,“ ütles Maspanov. Aastaid nõukogu liikmena Tallinna Vee tegemistega lähedalt kursis olnud Maspanovi hinnangul oleks üheks kokkuhoiukohaks näiteks keemilised reaktiivid, mida vee puhastamisel kasutatakse. „Neid oleks võimalik palju odavamalt hankida,“ märkis Maspanov. Samuti tuleks tema sõnul mõelda alternatiivsete kütteallikate kasutusele võtmisele.
„Vaatasin, kuidas veefirma tegutses, monopol kasvas, ja kui on juba tekkinud monopol, on see monopol huvitatud ainult ühest asjast – mida kõrgem on hind, seda suurem on kasum,“ jagas Maspanov oma muljeid Tallinna Vee taktikate kohta. „Ma ei pea õigeks, et kogu veemajandus on ühe ettevõtte käes. Lääne-Euroopas on sellised ettevõtted, mis on elanike jaoks eluliselt esmavajalikud, mitte ärimeeste käes, vaid on munitsipaalettevõtted,“ ütles Maspanov.
AS Tallinna Vesi sõlmis ASiga Maardu Vesi Maardu ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni opereerimiseks lepingu selle aasta augustis, mis tähendab Maardu jaoks Tallinna hindasid.
Maspanovi olmekeemiaettevõte AS Poolsaar pole küll väga suur firma, kuid vesi on üheks ettevõtte tooraineks.
„Jah, hinnatõus hakkab kindlasti meie toodete hinda mõjutama,“ nentis Maspanov.
Vee kokkuhoid pole ettevõttele sugugi uus teema – tootmishoone katusepinnad annavad võimaluse vihmavett koguda ning seda on nutikalt ära kasutatud. „Kindlasti tuleb kontrollida, milline vesi Maardu kandis taevast alla tuleb – kas happeline või leeliseline, aga nõude pesemiseks see kõlbab küll,“ naeris Maspanov ja lisas, et hinnatõus sunnib ettevõtteid uusi nippe välja mõtlema.
Kõige raskem on Maspanovi sõnul siiski tavalistel linnaelanikel, kes pole selliseid veekogumisvõimalusi, kaeve ega pumpasid, mis paljudel tööstustel olemas on. „Linnaelanikud peavad vastu võtma selle, mis neile ette antakse,“ ütles endine Tallinna Vee nõukogu liige.
Tallinna linnavalitsus kinnitas tänasel istungil 2009. aasta 1. jaanuarist kehtima hakkava vee- ja kanalisatsiooniteenuse tariifi, mis tõuseb uuest aastast 12,8%. ASi Tallinna Vesi sõnul on veehinna tõus vajalik tulevaste ning samuti ka juba olemasolevate varade hea seisukorra ning tootlikkuse säilitamiseks vajalike investeeringute tegemiseks.
Seotud lood
ASi Tallinna Vesi sõnul on veehinna tõus
vajalik tulevaste ning samuti ka juba olemasolevate varade hea seisukorra ning
tootlikkuse säilitamiseks vajalike investeeringute tegemiseks.
Leiburi juhatuse esimees ja tegevdirektor
Ants Promann ütles aripaev.ee-le, et 1. jaanuarist kehtima hakkava vee ja
elektrihinna tõus avaldab Leiburile suurt mõju, kuid palju see toote hinda
tõstab, ei oska veel täna öelda.
Sotsiaaldemokraatide hinnangul nõustus
keskerakondlik Tallinna linnavalitsus selgelt liiga järsu veehinna tõusuga,
teatasid sotsid oma pressiteates.
Kalev Spa juhatuse esimees Hardi Kerde
tõdes, et 1.jaanuarist 2009 kehtima hakkavad uued tariifid elektrienergiale ja
vee hinnale Tallinnas kasvatavad kulusid ja teenuse hinda.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.