Tööstusettevõtete toodang vähenes 2008.
aasta augustis eelmise aasta augustiga võrreldes 3%, töötlev tööstus vähenes 2%,
teatas Statistikaamet.
Seda tingis eelkõige tellimuste vähesus nii sise- kui ka välisturul. Tellimuste langust kinnitab ka Eesti Konjunktuuriinstituudi koostatud tööstusbaromeeter. Töötleva tööstuse toodangu vähenemist mõjutasid kõige rohkem toiduainete, puidu- ja ehitusmaterjali tootmine.
Toiduainetööstuse toodangut pidurdas endiselt hinnatõus ja sellest tulenev tarbimise vähenemine. Võrreldes eelmise aasta augustiga toodeti õlut 20%, karastusjooke 15% ja lihatooteid 10% vähem.
Kuigi hinnatõus on viimastel kuudel taandunud, kasvasid toiduainete hinnad võrreldes eelmise aasta augustiga siiski 17%. Langustrendis oli jätkuvalt puidutööstus, mida ohustab tõsine toormekriis.
Kodumaise puidu hankimist segasid ilmastikuolud, Venemaa puidu sissevedu takistasid kõrged tollitariifid. Kõige suurem langus (26%) oli ehitusmaterjali tootmises, mis on otseselt seotud ehitusturu langusega.
Sarnaselt eelmistele kuudele suurenes augustis toodang eelkõige ekspordile orienteeritud tootmisharudes — metalltoodete, keemiatoodete ja elektrimasinate tootmises. Toodang kasvas ka masinate ja seadmete, täppisinstrumentide ja mootorsõidukite tootmises, kus ekspordi osatähtsus oli ka kõige suurem.
Elektrienergia tootmine vähenes augustis eelmise aasta augustiga võrreldes 4%, soojuse tootmine suurenes 2%.
Sesoonselt korrigeeritud andmetel suurenes Eesti tööstusettevõtete toodang augustis võrreldes juuliga 2%.
Seotud lood
A.Le Coqi juhatuse liikme ja juhi Tarmo
Noobi sõnul vähenes õlle tootmine viiendiku võrra juulis tõusnud aktsiisi ja
tooraine kallinemise tõttu, lisaks oli tänavu augustis ilm väga kehv.
Tööstusettevõtete toodang vähenes 2008.
aasta septembris eelmise aasta septembriga võrreldes 4%.
Viiratsi Saeveski juht Tõnu Ehrpais ütles,
et toodavad juba eelmisest sügises alates umbes 20% vähem ning ka Euroopa
eksportturgudel on tarbimine langenud.
Odav elekter ja tootmisvõimsuste suurendamine on kujunenud justkui Eesti Nokia leidmiseks. Majandusanalüütik Mihkel Nestor ja AVH Grupi tegevjuht ning endine Enefit Greeni finantsjuht Veiko Räim arutlevad, milline on selle Nokia mõju majandusele.