Presidendiproua Evelin Ilvese harrastuse
rulluisumaratonide eest on presidendikantselei tasunud nii lennupiletite kui ka
majutuse eest ligi 30 000 krooni.
Vaid osalustasu maksab Evelin Ilves ise, kinnitati Vabariigi Presidendi Kantseleist.
Evelin Ilves on viimasel ajal meedias põhiliselt rääkinud oma spordiharrastustest ja eriti lemmikalast rulluisutamisest. Ta on osalenud kahel rulluisu maratonil Berliinis ja ühel maratonil Šveitsis.
"Osalustasu presidendi kantselei ei maksa, oleme tasunud lennupiletite ja majutuse eest kokku summas 29 024 kr. Viimane kord Berliinis täitis Evelin Ilves ka mitmeid esinduskohustusi," öeldi presidendi kantseleist.
Küsimusele, kui palju kulub kantseleil raha presidendiproua eratreeneritele (Jaanus Ritson, Kaia Heinleht, jt) ja treeningutele, samuti esileedi spordivarustusele, vastati presidendi kantseleist: "Presidendi kantselei ostnud spordiklubilt Fittest riigipea personaaltreeningute plaanide koostamise ja nõustamise teenust 17 110 kr eest. Personaalset spordivarustust ei ole ostetud, kinnitati kantseleist.“
Selle aasta mais on presidendi kantselei riigihanke korras ostnud presidendi kantseleisse spordiinventari kokku 181 000 kr eest firmalt Fysioline Eesti.
"Tegemist on spordiinventariga: kangisurumise pink, seljavenituspink, reguleeritavad ristiveo plokid, ülatõmbe plokk, jooksutrenažöör. Spordiinventari kasutavad Vabariigi Presidendi Kantselei töötajad ning riigipea ja kantselei turvalisuse tagamisega seotud Julgestuspolitsei ametnikud. Seda saavad soovi korral kasutada ka Vabariigi President ja Evelin Ilves,“ vastati kantseleist.
Milliseid protseduure ja iluteenuseid, nt kosmeetik, solaarium, juuksur, stilist, Evelin Ilves veel kasutab? "Presidendi kantselei selliseid kulusid ei kanna. Välja arvatud olulisemate esindusürituste puhul, nagu näiteks vabariigi aastapäeva vastuvõtt ja tähtsamad visiidid. Siis tasub presidendi kantselei stilisti teenused. 2008. aastal on seda tehtud 18 880 kr ulatuses,“ öeldi kantseleist.
Presidendi Toomas Hendrik Ilvese pressinõunik Toomas Sildam täpsustas, et Evelin Ilvese esindustasu on praegu ja ka järgmisel aastal 30% riigipea ametipalgast (praegu 25 767 krooni), mitte 85 000 krooni kuus.
Vabariigi presidendi töötasuks on järgmise aasta eelarves ette nähtud aga 1 030 680 krooni.
2009. aasta riigieelarves on Eesti presidentide abikaasade esinduskuludeks ette nähtud kokku ligi 1,03 mln krooni. See hõlmab esinduskulusid nii Helle Merile, Ingrid Rüütlile kui ka Evelin Ilvesele.
Presidendi ametihüvde seadusest:
§ 8. Presidendi abikaasaga seotud hüved
(1) Presidendi abikaasal on õigus presidendi ametivolituste ajal:
1) saada oma käsutusse sekretär, kes on Vabariigi Presidendi Kantselei teenistuja;2) kasutada riigi kulul ametiautot ning selle korrashoiu ja kasutamisega seotud teenuseid;3) saada esinduskulude katteks igakuist esindustasu, mille suurus on 30 protsenti presidendi ametipalgast;4) saada käesoleva seaduse §-s 6 nimetatud korras hüvitist lähetuskulude ja muude põhjendatud kulutuste eest.
(2) Pärast presidendi ametivolituste lõppemist makstakse presidendi abikaasale käesoleva paragrahvi lõike 1 punktis 3 nimetatud tasu, mille suurus on 20 protsenti presidendi ametipalgast kuni abikaasa surmani.
(3) Vabariigi Valitsus võib korraldusega pikendada presidendiks valitud isiku lese soovil riigi kulul ametiauto ning selle korrashoiu ja kasutamisega seotud teenuste kasutamise õigust.
(4) Presidendi abikaasa võib saada riigilt muudes seadustes käsitletud hüvesid.
Seotud lood
Peale presidendiproua rulluisuhobi
rahastamise neelab suuri summasid ka Evelin Ilvese meikimine-mukkimine – tänavu
on sellele kulunud juba ligi 55 000 krooni.
Kuigi on väga oluline, et presidendiproua
Evelin Ilvese tervis oleks hea ning vorm sportlik, on summad, mis sellele
kulutatakse, liialt suured, leidis Koolitusühistu Vain Partnerid Koolitused
konsultant Raimo Ülavere.
Kaubandus-tööstuskoja juhi Toomas Lumani
hinnangul kulutab riik maksuraha uskumatult ebaefektiivselt.
Eesti esileedi Evelin Ilves ei pea muret
tundma spordivarustuse ostmise pärast, sest saab rulluisutrikood tootjafirmalt
tasuta. Presidendi kantselei eetikaküsimust selles ei näe.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.