SEB Likviidsusfond on tänaseks müünud kõik
võlakirjapositsioonid ja istub nüüd 100 protsenti deposiitides, fondijuht
põhjendab sellist otsust sooviga jätkata ülikonservatiivselt.
"Koos SEB otsusega kompenseerida fondi osakuomanikele ümberhindluse vahe otsustati ka oluliselt vähendada fondi riski ning asendada korporatiivsektori võlakirjad madalama riskiga instrumentidega ehk deposiitidega," kommenteeris fondijuht Ene Õunmaa. Ta lisas, et arvestades globaalsetel finantsturgudel toimuvat ja maailmamajanduse hetkeseisu, jätkab fond ülikonservatiivselt.
Küsimusele, et ega fond ometi pille kotti panema ei hakka, vastas Õunmaa: "Hetkel mitte. Praegu on suund väga konservatiivsete paigutuste suunas."
24. oktoobri seisuga ehk pärast allahindlusi oli likviidsusfondi portfellis võlakirju ja kommertspabereid kokku 672 miljoni krooni eest. Üliaktiivne positsioonide müük toimus juba enne allahindlusi, kuna veel septembri lõpus oli portfellis võlakirju ja kommertspabereid 1,4 miljardi krooni väärtuses. Allahindlusi tehti umbes 200 miljoni eest.
"Fondi NAV on hetkel 87,1709 ja see on tõusnud alates 27. oktoobrist (portfelli allahindamisele järgnenud esmaspäevast - toim.) 0,26%," sõnas Õunmaa.
Seotud lood
Endine Eesti Panga nõukogu esimees Mart
Sõrg omas tänavu juunikuu seisuga ligi poole miljoni krooni eest SEB
Likviidsusfondi osakuid ega suutnud täna uskuda, et ta on oma investeeringust
osa kaotanud, kuna pank pole temale riski teadvustanud.
Ümberhindluse tulemusena on fondi
puhasväärtus vähenenud 13,05% võrra, 100 kroonilt tasemele 86,95 krooni
fondiosaku kohta.
Finantsinspektsiooni juhi Raul Malmsteini
sõnul tegeleb inspektsioon hetkel SEB Likviidsusfondi tehingute uurimisega ning
vajadusel päritakse selgitust ka fondivalitsejatelt.
Kuigi SEB likviidsusfondi allahindlused on
seni valjuhäälselt Islandi pankade süüks pandud, hindas fond ligi
37 miljoni krooni ulatuses alla ka kohalike firmade rämpsvõlakirju.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.