Ümberhindluse tulemusena on fondi
puhasväärtus vähenenud 13,05% võrra, 100 kroonilt tasemele 86,95 krooni
fondiosaku kohta.
Aripaev.ee arvutuste kohaselt on fondist raha kadunud ligi 200 miljonit krooni. Selles fondis hoiab raha 3000 investorit, ettevõtteid on fondis 841, ülejäänud on eraisikud. SEB Likviidsusfondi fondijuht on Ene Õunmaa.
Tulenevalt erakorralisest olukorrast rahvusvahelisel võlakirjaturul otsustas SEB Varahaldus konservatiivselt ümber hinnata SEB Likviidsusfondi investeerimisportfelli.
Ühtlasi asub SEB Varahaldus täitma finantsinspektsiooni ettekirjutust, mis puudutab SEB Likviidsusfondi kohta käiva detailsema info avaldamist, teatas ettevõte.
SEB Likviidsusfond on intressi maksev fond, mille eesmärgiks on hoida osaku puhasväärtust (NAV) stabiilsena. Tavapäraselt ajatatakse fondi varade ümberhindlusest või investeeringutest tulenevad kasumid ja kahjumid pikemale perioodile.
Võttes arvesse praegust erakorralist situatsiooni rahvusvahelisel võlakirjaturul ja peale põhjalikke konsultatsioone fondi audiitoritega otsustas SEB Varahaldus antud juhul mitte ajatada võlakirjade ümberhindlusest tekkinud erakorralist kahjumit ja investorite võrdse kohtlemise tagamiseks see koheselt maha kanda. Osaku puhasväärtuse muutus tuleneb turgude olukorrast tingitud erakorralisest ümberhindlusest ja kolme Islandi pangaga seotud võlakirjainvesteeringu mahakirjutamisest.
Ümberhindluse tulemusena on fondi puhasväärtus vähenenud 13,05% võrra, tasemele 86,95 krooni fondiosaku kohta. Kuni fondiosaku hind on alla nimiväärtuse, lisandub intressitulu fondiosaku hinnale. Intressitulu väljamaksmine jätkub tavapärases korras pärast osakuhinna jõudmist nimiväärtuseni (100 krooni).
SEB Likviidsusfondi tegevuse eesmärgiks on fondi investeerinud isikute sissemaksete väärtuse säilitamine ja intressitulu regulaarne väljamaksmine. Sellele vaatamata kätkeb investeering fondi endas vastavale varaklassile omaseid riske, millede realiseerumise võimalused on tavatingimustes madalad.
Tänase seisuga on Likviidsusfondi maht pisut üle 1,3 miljardi EEK, millest 49% (644 miljonit) on sularaha ja lühiajalised deposiidid. 220 miljoni krooni eest on investeeringuid Balti riikide emitentide lühiajalistesse võlakirjadesse, ülejäänud investeeringud on tehtud rahvusvahelistesse võlakirjadesse.
Fondi osakuomanikke on 3161, mis moodustab 0,4% SEB Panga klientide koguarvust.
Seotud lood
SEB Likviidsusfondi osakuid omanud
ettevõtte omaniku Tiiu Vakra sõnul on pank oma kliente petnud ning tema plaanib
panga vastu nõude esitada.
Endine Eesti Panga nõukogu esimees Mart
Sõrg omas tänavu juunikuu seisuga ligi poole miljoni krooni eest SEB
Likviidsusfondi osakuid ega suutnud täna uskuda, et ta on oma investeeringust
osa kaotanud, kuna pank pole temale riski teadvustanud.
Hansa Rahaturufondi fondijuhi Fabio
Filipozzi sõnul on nende investeerimisstrateegia konservatiivne ja likviidsus
hea, pole vajadust vara allahindamiseks.
Sampo Likviidsusfond ei plaani osakute
hinda alla hinnata nii, nagu tegi seda SEB, sest Sampo Likviidsusfondi varad on
ümberhinnatud igapäevaselt, fondivarade turuväärtuste alusel, lausus Danske
Capital ASi tegevdirektori Silja Saar.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.