Reformierakonna majanduskonverentsil
Restart! esinenud peaminister Andrus Ansip ütles, et valitsus sekkub majandusse
vaid siis, kui finantskriis pankadel hinge kinni tõmbab.
Peaministri sõnul tuleb muutustega paljuski leppida: "Peame leppima kurva tõdemusega, et 50% aastas ei kasva laenumaht Eestis enam kunagi. Kui kasvab 10% aastas, on sedagi hästi. Ettevõtjad peavad harjuma mõttega, et nad peavad ettevõtluse alustamiseks saama raha ka mujalt, mitte ainult pangast."
"Majanduse vereringe toimimise peab valitsus garanteerima, aga see on ka viimane piir. Ei mingit reaalmajanduse doteerimist!" ütles Ansip.
"Üheeurone äriühing või eurota äriühing - see peab tulema," rääkis Ansip ettevõtluse lihtsustamisest. Ta märkis ühtlasi, et ettevõtete likvideerimine on Eestis liiga vaevaline ja kallis ega ole võrreldes teiste riikidega konkurentsivõimeline. "Saneerimisseadus, see pole reformierakonna väljamõeldud toredus, vaid selleks, et eesti oleks investorile ka tulevikus atraktiivne," tutvustas Ansip töös olevaid lahendusi.
"Kuhu investeeringud hakkavad tulevikus minema, see on efektiivne elektritootmine," rääkis Ansip ja lisas, et Eesti on raisanud liiga palju aega, 3,5 aastat, Ignalina tuumajaama projektile. Prantsusmaa president Nicolas Sarkozy on Ansipi sõnul öelnud, et tuumajaama rajamisele kulub seitse aastat. Eestis võib selleks minna isegi 15 aastat.
"Minu meelest peaks Eesti saama oma tuumaelektrijaama," märkis Ansip. "Eesti peaks vabanema isoleeritud saare staatusest. Energeetiline julgeolek on oluline. Peame seisma selle eest, et Estlingi II kaabel valmiks. On ülimalt kasulik investeerida ka energia säästmisesse."
Ansip nentis, et tööjõuturu paindlikkuse võrdluses on Eesti viimaste seas. "Need, kes jäävad meist tahapoole, muudavad oma tööjõuturgu kindlasti paindlikumaks ja võime end avastada ka 181. kohalt (nii palju riike on tööjõuturu paindlikkuses võrreldud toim)," ütles peaminister.
"Tööjõu tootlikkust peaksime häbenema sama palju kui tööjõuturu paindlikkust (paindumatust - toim)," jätkas Ansip kriitikat. "Nagu me kõik teame, kinnisvaramull on lõhkenud, kuid ehitajatearv on viimase kolme aasta jooksul kahekordistunud. Struktuurseid muutusi pole toimunud ja see on valus. Enne kui ehitajast saab elektroonik, tööpuudus suureneb," selgitas Ansip Eesti majanduse hetkeseisu.
Ansipi sõnul on hiljuti avaldatud tööpuuduse kasv petlik näitaja, sest need, kes määrasid end enne õppuriteks, määratlevad end nüüd töötutena. Majanduslanguse tõttu töö kaotanud inimesed statistikas veel ei kajastu.
Seotud lood
Rootsi majandusanalüütik Johnny
Munkhammar rääkis tänasel Reformierakonna majanduskonverentsil Restart!, et
majanduskriis puhkes vale poliitika tõttu.
Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallase
sõnul pole majanduses kiiret leevendust loota. Liiga palju on usutud
reitinguagentuure ja spekuleeritud. Usaldus taastub 7-10 aastaga.
Tänasel Reformierakonna
majanduskonverentsil Restart! esinenud justiitsminister Rein Lang ja Targa Eesti
Mõttekoda esindanud ettevõtja Viljar Arakas olid kõrgepalgaliste töötajate
sotsiaalmaksuvabastuses eri meelt.
Justiitsminister Rein Lang tulistas
Reformierakonna majanduskonverentsil Restart! majanduse taaskäivitamise ideid
kui kuulipildujast.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.