Kohtuotsuse tegemine 100 päevaga ei ole
advokaatide arvates mõeldav, kuna seab kahtluse alla otsuste kvaliteedi,
samas pooldavad advokaadid kohtupidamise kiirendamise ideed üldiselt.
„Praeguse kohtusüsteemi ja kohtukorralduse juures on see teostamatu, kuigi see on igati kiiduväärt ja see idee meeldiks ka kõikidele menetlusosalistele ehk pooltele,“ ütles aripave.ee-le antud kommentaaris Advokaadibüroo Aivar Pilv suuromanik ja vandeadvokaat Aivar Pilv.
"Kohtumenetluse kiirendamise idee kui selline on mõistagi tervitatav, kuid vaidlused on siiski väga erineva mahukuse ja keerukuse astmega ning 100 päeva raamesse surumisel võib kardetavalt vaidluste õige lahendamine kannatada,“ ütles vandeadvokaat Arne Ots advokaadibüroost Raidla Lejins Norcous. Tema sõnul ei tohiks asja lahendamise kiirus muutuda omaette eesmärgiks. „Menetluse kiiremaks muutmiseks peaks leidma ja leiduma muid viise," lisas ta.
Advokaat Pilv möönis, et justiitsminister Rein Langu poolt välja öeldud idee rakendamiseks tuleks seadusi põhjalikult muuta ning ka kohtute töö ümber korraldada.
Kas oleks reaalne, et menetlusosalised ja kohus jõuaks asjad läbi vaadata? „Kindlasti oleneb see juhtumi keerukusest ja mahukusest ning ei ole kõikide asjade puhul rakendatav,“ ütles Pilv, kelle sõnul on tegemist esmapilgul toreda kuid mitte koheselt realiseeritava ideega. Pilv nentis, et Eestis on praegu täheldatav vastupidine ehk kohtumenetluste kestvus üha pikeneb.
Rein Lang pakkus Reformierakonna majanduskonverentsil Restart! välja idee muuta seadust nii, et kohtuotsus tuleb teha 100 päevaga. Tema sõnul võiks siis kolmest astmest läbi käinud ja jõustunud kohtuotsuse kätte saada aastaga.
Aripaev.ee küsis tänase päevaküsimusena, kas on realistlik 100 päevaga saada kohtuotsus.
Seotud lood
Justiitsminister Rein Lang tulistas
Reformierakonna majanduskonverentsil Restart! majanduse taaskäivitamise ideid
kui kuulipildujast.
Kohtuid ei saa kammitseda raamidesse, et
nad peavad 100 päevaga suutma teha kohtuotsuse, kuigi kohtumenetluse
kiirendamine võiks olla suund, mille poole pürgida, möönis riigikogu
põhiseaduskomisjoni liige Urmas Reinsalu.
Vargused ei ole jätnud puutumata mitte ühtegi kaupluseketti. Kuigi suuremad poed panustavad turvalisusele üha rohkem, kannavad ärid iga aasta varguste tõttu siiski väga suuri kahjusid. Forus annab ühe Eesti suurima turvapartnerina ekspertnõu, kuidas kaitsta paremini oma vara ja kaupluse töötajad saaksid end tunda turvalisemalt.