Praeguses majanduskliimas värisevad
töötajad koondamishirmus, peale võtmetöötajate on koondamiste eest kõige
paremini kaitstud rasedad ja töövõimetud.
„Absoluutne kaitse koondamise eest on rasedatel ja kuni kolme aastast last kasvatavatel vanematel. Samuti ei saa töötajat koondada siis, kui tal on ajutine töövõimetus, näiteks haigusperiood, või puhkus,“ lausus täna Äripäeva ja Advokaadibüroo Raidla Lejins Norcous korraldatud kriisiseminaril advokaat Heili Haabu.
Tema sõnul on tööandjal töötaja koondamiseks alus siis, kui tööandja ei saa enam töölepingus olevatel tingimustel tööd pakkuda. Osalist tööaega tööandja pakkuda aga ei saa.
Koondamiste eest n-ö kaitstud kategooriasse kuuluvad veel töötajate esindajad ja alaealised, keda saab koondada vaid tööinspektori nõusolekul. Puhkusel olevale töötajale on aga koondamisest võimalik puhkusel olles ette teatada ja too koondada tööle tulemise esimesest päevast. „Kui koondatakse sama kategooria töötajaid, siis tuleb jälgida valikukriteeriume. Eelisõigus on tööle jääda töötajate esindajatel, samuti paremate tööalaste näitajatega töötajatel,“ lausus Haabu seminaril. Koondamisele on tema sõnul alternatiiviks ka töötajale teise töö pakkumine, kuid see peab siis olema ka selline töö, mis töötajale sobib ning seda tuleb töötajale pakkuda kohe peale koondamisest teatamist. „Pole mõtet õpetajale näiteks koristaja töökohta pakkuda,“ märkis Haabu.
Kui tööandjal tekib 6 kuud pärast töötaja koondamist vajadus uute töötajate järele, siis tuleb neid kohti pakkuda varem koondatud töötajatele, sest muidu võib Haabu sõnul varem koondatud töötaja pöörduda töövaidluskomisjoni ja nõuda hüvitist. „Koondamisest tuleb ette teatada, kui palju varem, sõltub juba töötaja tööstaažist. Etteteatamise saab asendada ka rahalise hüvitisega,“ märkis advokaat ning lisas, et hüvitise maksmine sõltub aga jällegi töötaja tööstaažist.
Töötuskindlustushüvitist saab Haabu sõnul koondatu, kes on töötuna arvele võetud ja kel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul. „Töötuskindlustust makstakse kogu töötuna oleku ajal, kuid suurus sõltub perioodist. Kuni 100 kalendripäevani 50% ja edasi 40%,“ märkis advokaat.
Töölepingute kollektiivse lõpetamise puhul tekib töötajatel õigus saada hüvitist töötukassast ja tänu sellele väheneb hüvitise maksmine tööandjale 50%, töötukassast väljamakstud hüvitise võrra.
Seotud lood
Eesti Põlevkivi koondab aasta jooksul 300
inimest, ütles ettevõtte juhatuse esimees Ilmar Jõgi.
Tööturuameti peadirektori asetäitja Tiina
Ormissoni sõnul sõltub meie tööturu kiire paranemine lisaks maailmamajandusele
ka riigi otsustest, kes erinevate maksuseadustega tööandjatelt n-ö vaiba
alt tõmmata võib.
Endla tänaval tööturuametis seisavad
inimesed tummalt järjekorras, et end töötuna kirja panna ja mingitki raha
elamiseks saada. Näod on mornid ning kaamerat nähes keeratakse pigem pea
piinlikult kõrvale.
Täna teatas Soome ehitus- ja
kinnisvarafirma YIT, et alustas 350 töötajat puudutavaid läbirääkimisi, mille
eesmärgiks on osa neist koondada ja osa saata sundpuhkusele.
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.