Viimasel tunnil USAs suurejooneline
ralli. Indeksid +6%. Dow tõusis taas üle 8000 punkti.
Aktsiaturud hakkasid viimasel tunnil rallima uudise peale, et uueks riigikassa sekretäriks plaanib Barack Obama valida Timothy F. Geithneri.
Dow Jones tööstuskeskmine tõusis 494 punkti ehk 6,54%, Standard Poor's 500 indeks +6,33%, Nasdaq +5,18%.
"Ma tunnen end veidi paremini kui eile. Me pole küll veel päästetud. Kõigi pilgud on praegu Citigroupil ning Washingtonil," kommenteeris WSJle kaupleja Warren P. Meyers.
Viimaste päevade lausmüügi põhjuseks peetakse fondide sundmüüke. Aktsiaturud leiavad endale jalgealuse siis, kui fondide müügisurve on lõppenud. Statistika kohaselt on ainuüksi hedge fondidest võetud eelmisel kuul välja 50 miljardit dollarit.
Citigroupi saatus jätkuvalt ebaselge. WSJ raporteeris, et panga juhatus arutab panga müümist kas täielikult või siis osaliselt. Aktsia kukkus täna isegi 3,05 dollari tasemele. Päeva lõpetas aktsia 3,77 dollari juures ehk -19,96%.
Finantssektor on jätkuvalt see, mille kohal on kõige suuremad murepilved. Laenuraha, mis end kellelegi välja laenanud on, mis on veel kellelegi välja laenatud, tekitab doominoklotsi efekti. Kui üks finantsasutus kukub, tekitab see kahju ka teistele. Pangad ning finantsinstitutsioonid on maha kirjutanud või kahjumeid saanud sellel aastal juba 966 miljardi dollari eest.
Kellel oleks tagataskust võtta umbes 2 miljardit dollarit, see saaks osta omale USA suurima autotootja General Motorsi - just nii palju on väärt autotootja aktsiad. Autotootjad ootavad jätkuvalt USA valitsuse abi. Analüütikute hinnangul võib isegi nädalate küsimus olla, mil General Motors (GM), Ford Motor (F) ning Chrysler pankrotti lähevad. General Motors tõusis täna 6,25%, Ford Motor lõpetas päeva plussis 2,88%.
Maailmas suuruselt teine arvutitootja Dell (DELL) kukkus 5,2% peale kvartalikasumi teatamist, mis oli 5% parem kui analüütikud olid oodanud. Dell'i rivaal Hewlett-Packard (HPQ) tõusis 8,83%.
Ajalehtede kirjastaja New York Times Co. (NYT) teatas, et kärbib dividende 74% kuuele sendile aktsia kohta. Aktsia päeva lõpus languses 6,99%.
The Gap (GPS) teatas kasumi kasvust 3% ning tõusis täna 27,23%.
Salesforce.com (CRM) langes täna 2,67%. Ettevõte teatas 55% parematest kasumitulemustest, kui analüütikud olid oodanud.
S P 500 indeks on oma 2007. aasta tippudest nüüdseks kukkunud rohkem kui 50%. 97% S P 500 indeksi ettevõtetest on sellel aastal kukkunud. Finantsasutused ning pangad on maha kirjutanud ja kahjumeid saanud 966 miljardi dollari väärtuses.
S P 500 indeksi ettevõtete kasumid on kukkunud viimases kvartalis keskmiselt 17%. Analüütikud ootasid aga 9,5%-list kasumite kukkumist, näitab Bloombergi statistika.
Euroopa aktsiaturud nii suurt miinust ei näidanud kui USA ning püsivad veel valdavalt miinuspoolel. Londoni FTSE 100 -2,43%, Saksamaa DAX -2,2%, Prantsusmaa CAC 40 -3,33%, Soome OMX -3,33%, Rootsi OMX -3,42%, Venemaa Micex -3,14%, RTS +3,38%.
Aktsiaturud Aasias möödunud ööl USAle ei järgnenud ning olid valdavalt plussis. Jaapani Nikkei +2,7%. Hongkongi Hang Seng +2,93%. Hiina SSC Composite -0,72%.
Nafta kukkus eile läbi 50 dollari taseme. Täna on suudetud üle 50 dollari piiri kosuda. USAs NYMEXil maksis nafta päeva lõpus 50,47 dollarit barrel ehk 2,13% rohkem võrreldes eilsega.
Seotud lood
Aktsiaturud USAs tõusid 6%.
Indeksid kukkusid täna 6% 1997. aasta
tasemetele.
Täna annab USA presidendiks valitud Barack
Obama ametlikult teada on meeskonna liikmed, kelle esmaseks ülesandeks on
lootsida USA Kongressist läbi rida eelnõusid, mis suurendavad majanduses riigi
rolli määral, mida pole nähtud suurest depressioonist saadik.
Erinevalt George W. Bushist, kes nimetas
oma rahandusministrid tööstushiidude või Wall Streeti investeerimispankade
tippude seast, on USA järgmiseks presidendiks valitud Barack Obama suurema
panuse teinud akadeemikutele ja tehnokraatidele.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?