Maksu- ja tolliameti värske statistika
kohaselt laekus riigi eelarvesse novembrikuus 2,55 miljardi krooni eest
sotsiaalmaksu, mida on 11,5 protsendi võrra enam kui aasta eest.
Kuni selle aasta aprillini üle 20 protsendist kasvukiirust näidanud sotsiaalmaksu laekumine on viimase poole aasta jooksul kiirelt pidurdunud ja kukkunud praeguseks 2004. aasta kasvunäitajate juurde. Samas oli positiivne, et novembris näitas sotsiaalmaksu laekumine kerget kasvutrendi paranemist (oktoobris kasvas maksulaekumine kõigest 10,2% võrra).
Ühe kuu näitaja ei pruugi aga peegeldada trendi muutust vaid võib olla tehnilist laadi, kuna töötajate koondamine ja sellega kaasnevad koondamishüvitiste mahud on sel sügisel kiirelt kasvanud ja aidanud kergitada tulumaksu ja sotsiaalmaksu laekumisi.
Selle aasta maist oktoobrini on Eestis kasvanud töötuse määr 4,3 protsendilt 7,5 protsendini. Tööpuuduse numbri suurenemise osas oleme Euroopa Liidus konkurentsitult esikohal.
Käibemaksu nõrk laekumine jätkus ka novembris. Riigi rahakott täienes kuuga 1,74 miljardi käibemaksukrooni võrra, mida on 17% vähem kui aasta eest. Kokku on aasta alguses laekunud eelarvesse käibemaksu 19,16 miljardit krooni ehk 1,11 miljardit krooni vähem kui eelmise aastal samal ajal.
Aktsiise laekus eelarvesse kuuga 800 miljoni eest, mis on 11% parem näitaja kui aasta eest. Hästi laekus novembris ka tulumaksu, mida jõudis eelarvesse 871,8 miljonit krooni ehk 31,6% enam kui aasta eest.
Maksulaekumise hüppelise kasvu taga olid tulumaksu maksulaekumine ettevõtetelt, mis ulatus möödunud kuul 408 miljonini võrreldes eelmise aasta 195 miljoniga. Eraisikutelt laekus möödunud kuul tulumaksu eelarvesse 463 miljonit krooni, mida on 4 miljonit krooni vähem kui aasta eest.
Kokku laekus lõppenud kuul riigieelarvesse 6,04 miljardit krooni ehk 6% enam kui aasta eest.
2008. aasta 11 kuuga on eelarvesse liikunud 64,87 miljardit krooni ehk 88,3 protsenti prognoosistust.
Seotud lood
Ettevõtted koondavad nii massiliselt
töötajaid, et novembris paranes sotsiaalmaksu laekumine võrreldes mullu sama
ajaga tervenisti 11,5 protsenti.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.