Täna hommikul ei lubanud Vene väed Euroopa
Liidu riikide suursaadikud Gruusias siseneda Perevi külla,
teatas välisministeerium.
Külla sisenemise asemel nägid suursaadikud liikumas Venemaa relvajõudude rasketehnikat ning lendamas helikoptereid. Ühtlasi tõdesid suursaadikud, et kohalikke elanikke ei lastud oma kodudesse.
Eesti suursaadik Gruusias Toomas Lukk meenutas Venemaa mõne päeva tagust lubadust, et viib oma väed Perevist välja 12. detsembriks. „Ehkki meedias olid uudised ja ka ELi vaatlejad kinnitasid, et kontrollpunktide maha võtmist tõesti alustati ning asju pakiti kokku, tulid juba 12. detsembri õhtul tulid Perevist uudised, et Vene väed on sisenenud uuesti külla ja Gruusia politsei ja sõdurid olid välja aetud,“ rääkis Toomas Lukk.
„Venemaa rikub jõhkralt 12. augustil president Sarkozy vahendatud 6-punkti kokkulepet ning selle 8. septembri täpsustavat kokkulepet, kus Venemaa lubas väed välja tõmmata konfliktieelsele joonele, välja Lõuna-Osseetiaga piirnevatelt aladelt,“ ütles Lukk.
„Et ka Gruusia politsei on olnud sunnitud Perevist lahkuma, oleme mures külaelanike julgeoleku ja turvalisuse pärast. Kohustus neid kaitsta lasub Vene jõududel, kelle kontrolli all see piirkond hetkel on,“ rõhutas Lukk.
EL riikide suursaadikud eesotsas eesistuja Prantsusmaa suursaadiku Eric Fournieriga sõitsid täna, 13. detsembril kontrollima, kas Vene Föderatsioon on vastavalt lubatule viinud välja väed Perevi külast, mis asub Gruusias ligi 3 km kaugusel nn administratiivpiirist Lõuna-Osseetiaga.
Delegatsiooni kuulusid Rumeenia, Hollandi, Leedu, Eesti suursaadikud ning Poola, Tšehhi, Saksamaa, Itaalia, Taani diplomaadid. Kohapeal viibisid ka Euroopa Liidu vaatlusmissiooni Gruusias (EUMM) liikmed.
Seotud lood
Gruusia on püüdnud hoolikalt täita sõjalise
konflikti puhkemise järel endale võetud kohustusi, aga Venemaa lihtsalt vilistab
nendele, kirjutas Isamaa ja Res Publica Liidu liige ja riigikogu liige Andres
Herkel oma ajaveebis.
Täna jätkus Avignonis Euroopa Liidu
välisministrite mitteametlik Gymnich kohtumine, millest võttis osa ka
välisminister Urmas Paet. Arutuse all olid arengud Gruusias ning ELi ja Venemaa
vahelised suhted. Ministrid kõnelesid ka olukorrast Ukrainas ning Lähis-Ida
rahuprotsessist.
Kuigi Venemaa välisministri Sergei Lavrovi
sõnul polnud hiljutises konfliktis Gruusiaga võitjaid, spekuleerivad kurjad
keeled, et üheks kasusaajaks oli energiahiid Gazprom.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.