Jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük
vähenes 2008. aasta novembris eelmise aasta novembriga võrreldes püsivhindades
9%, teatas Statistikaamet.
2008. aasta märtsis alanud jaemüügi vähenemine võrreldes eelmise aasta vastava kuuga püsis oktoobrini 3–7% piires. Novembris langes aga jaemüük aasta madalaimale tasemele. Sellele avaldasid mõju jahenev majandus ning sellest tulenev tarbijate kindlustunde nõrgenemine. Ka Eesti Konjunktuuriinstituudi tarbija- ja kaubandusbaromeetri kindlustunde indikaatorid olid novembris jätkuvalt langustrendis.
Novembris oli jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük 4,3 miljardit krooni. Kaupade jaemüügi langust mõjutasid enim tööstuskaupade kauplused. Neis kauplustes vähenes jaemüük eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 18%. Kaupade jaemüük vähenes 2007. aasta novembriga võrreldes kõigil tegevusaladel.
Kõige rohkem ehk 26% vähenes jaemüük majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes. Nende kaupluste müügi langusele avaldas olulist mõju madalseis nii kinnisvara- kui ka ehitussektoris.
Jaemüük toidukaupade kauplustes oli 2008. aasta septembris-oktoobris küllaltki stabiilne. Novembris vähenes see eelmise aasta novembriga võrreldes protsendi võrra.
Oktoobriga võrreldes vähenes jaekaubandusettevõtete kaupade jaemüük püsivhindades 8%, mis on tavapärane hoovõtt enne detsembrikuist jõulude ja aastavahetuse suurmüüki.
Jaekaubandusettevõtete müügitulu oli novembris 5,1 miljardit krooni, millest kaupade jaemüük andis ligi 85%. 2007. aasta novembriga võrreldes vähenes müügitulu jooksevhindades 6%, 2008. aasta oktoobriga võrreldes 7%.
Seotud lood
Küpsetamata praadide müügimaht hüppas
aastavahetusel 53% võrra üles, teatas Maag Lihatööstus.
Vaatamata allahindluskampaaniatele ja
kaupmeeste pingutustele müüki tõsta on jaemüük endiselt alla eelmise aasta
taseme, kommenteeris majandusministeerium nõudluse jätkuvat vähenemist
novembris.
Järgmisel teisipäeval teatavad Briti
suurimad jaemüüjad Marks Spencer, Next, New Look ja Debenhams oma
jõuluperioodi müügitulemused. Analüütikud ootavad kõige nõrgemaid tulemusi just
Marks Spencerilt, kirjutas Financial Times.
Varahaldur ja majandusekspert Peeter Koppel leiab, et praegune majanduskeskkond on suhteliselt kesine, kuid me pole selles lõpuni ise süüdi.