Eesti Panga hinnangul võib inflatsioon
praeguse naftahinna juures kujuneda sel aastal madalamaks kui sügisel
prognoositud 3,7 protsenti.
Tarbija ostukorv odavnes möödunud aasta detsembris statistikaameti andmetel 0,2 protsenti. Võrreldes 2007. aasta detsembriga alanes hinnatõusutempo 7 protsendi tasemele. 2008. aasta keskmiseks inflatsiooniks kujunes 10,4 protsenti, olles kooskõlas Eesti Panga eelmise aasta prognoosiga.
"Inflatsioonitõususurved on tugevasti vähenenud ka väliskeskkonnas. Euroala inflatsioon alanes detsembris järsult, jõudes novembri 2,1 protsendilt 1,6 protsendini," märkis Eesti Panga ökonomist Martin Lindpere.
Sarnaselt väliskeskkonnaga on ka Eesti majanduskasv negatiivne. Kulude kasvu kompenseerimine hindade tõstmisega on asendunud survega kärpida tootmiskulusid. See tähendab, et inflatsioon aeglustub veelgi, prognoosib Eesti Pank.
Varasema kiire kasvuperioodi ajal hoogsalt tõstetud hindu korrigeeriti Eestis tarbijale soodsamas suunas juba 2008. aasta lõpupoole. Hindade odavnemine on hooajaliste odavmüükidega jätkunud ka käesoleva aasta alguses. Korrektsioonide suurust on mõjutanud tarbijate ostumeelsust peegeldavate indikaatorite süvenev madalseis. Inflatsiooniootused on vajunud kõigi aegade madalaimale tasemele.
"Sarnaselt paari eelneva kuuga alandas Eesti detsembrikuu inflatsiooninäitajat jätkuvalt mootorikütuse odavnemine. Võiks eeldada, et edaspidi asenduvad nafta ja muu tooraine varasemast kallinemisest põhjustatud hinnatõusud langusega. Nii näiteks peaksid vähenema soojusenergia, transporditeenuste ning mitmete piima- ja teraviljatoodete hinnad. Eesti Panga hinnangul võib inflatsioon praeguse naftahinna juures kujuneda sel aastal madalamaks kui sügisel prognoositud 3,7 protsenti," nentis Lindpere.
Seotud lood
Inflatsioon taandub sel aastal märgatavalt,
kommenteeris rahandusministeerium statistikaameti avaldatud tarbijahindade
7protsendilist aastakasvu.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.