Maksu- ja tolliameti andmetel
laekus mullu riigieelarvesse tulusid 70,3 miljardit krooni ehk 95,7
protsenti kavandatust. Käibemaksu sai riik varasemaga võrreldes kõige vähem.
Möödunud aastal kogunes maksuraha 2,7 miljardit ehk 3,9 protsenti enam kui tunamullu. Detsembris tegi kõige suurema miinuse käibemaks, mida kogunes võrreldes mullu sama ajaga üle 30% vähem ehk kõigest 1,4 miljardit krooni.
Käibemaksu laekus möödunud aastal kokku 20,5 miljardit krooni, mis moodustab 90 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Möödunud aasta jooksul laekus käibemaksu kokku 1,8 miljardit ehk kaheksa protsenti vähem kui tunamullu.
Ministeeriumi hinnangul mõjutas oodatust nigelamat maksulaekumist vähenenud tarbimine, kuid ka maksukohustuse katteks tehtud ettemaksud.
Kasvanud on ka ettevõtete käibemaksuvõlad. Võige rohkem on võrreldes 2007. aasta detsembriga käibemaksu laekumine vähenenud hulgi- ja vahenduskaubanduses ning mootorsõidukite müügis. Ka impordilt laekuv käibemaks kuivas aastataguse ajaga võrreldes kokku (-44,5%).
Sotsiaalmaksu laekus mullu 31,3 miljardit krooni. See moodustab 99,2 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Võrreldes 2007. aastaga laekus sotsiaalmaksu neli miljardit krooni rohkem ehk 14,8 protsenti.
Detsembrikuu laekus 2,7 miljardit krooni. See kasvas tunamullu sama ajaga võrreldes 1,8 protsenti. Sotsiaalmaksu kogunes vähem, sest üha enam inimesi on jäänud tööta, paljude palk on langenud.
Füüsilise isiku tulumaksu laekus möödunud aastal 4,3 miljardit krooni. See moodustab 104,3 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Detsembris laekus sellest 532,6 miljonit krooni, mis oli 14,2 protsendi võrra vähem möödunud aasta sama kuuga võrreldes.
Juriidilise isiku tulumaksu laekus mullu kokku 4,2 miljardit krooni. See on 102,9 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Detsembri laekumine moodustas 211,3 miljonit krooni, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 18,5 protsenti vähem.
Alkoholiaktsiisi laekus kokku 2,4 miljardit krooni, mis moodustab 89,5 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Võrreldes 2007. aastaga on 2008. aasta kogulaekumine eelkõige aktsiisitõusude tõttu kasvanud 120,5 miljonit ehk 5,2 protsenti, samas oodati suuremat aktsiisilaekumist. Detsembris laekus alkoholiaktsiisi 186,5 miljonit krooni.
Tubakaaktsiisi laekus mullu kokku 1,5 miljardit krooni, mis on 116 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Detsembris laekus sellest 145 miljonit krooni. Võrreldes 2007. aastaga vähenes aastane laekumine 9,5 miljoni krooni ehk 0,6 protsendi võrra, mille põhjuseks on eelkõige suurte varude soetamine enne aktsiisitõuse 2008. aasta alguses ning keskel.
Kütuseaktsiisi on aastaga kogunenud 4,7 miljardit krooni. See moodustab 87,3 protsenti eelarves ja lisaeelarves kavandatust. Võrreldes 2007. aastaga on aktsiisilaekumine siiski 343,8 miljonit ehk 7,9 protsenti kasvanud ja seda suuresti tänu aktsiisimäärade tõusule.
Detsembris laekus kütuseaktsiisist 389,8 miljonit krooni.
Seotud lood
Täna Keskerakonna Pärnumaa aastakoosolekul
esinenud Keskerakonna aseesimees Kadri Simson kritiseeris valitsusliidus
arutusel olevat kava tõsta käibemaksu 2% võrra, jättes samas tulumaksu endisele
tasemele või seda koguni langetades.
Jaanuari maksulaekumised on üle ootuste
head, ütles peaminister Andrus Ansip täna riigikogus parlamendi liikmete
küsimustele vastates.
Järsku langust näidanud käibemaksu
laekumine ületas ka kõige mustemad ootused, ütles rahanduskomisjoni esimees
Jürgen Ligi kommenteerides detsembri käibemaksunumbrit, mis jäi eelmise aasta
omale pea kolmandiku võrra alla.
Ettevõtja Olari Taal hoiatas, et maksutulud
võivad isegi 2010. aastal praegusega võrreldes kuni 30 protsenti kukkuda.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.