Oktoobris kirjutas Tartu Ülikooli
tehnoloogiainstituudi direktor Erik Puura Novaatoris õhksoojuspumpadest.
Üle mitme aasta on temperatuur väljas taas tõeliselt talvine ning Puura vaatleb oma keskkonnablogi s esimeste külmade kogemusi. Oli selle talve kõige külmem öö. Tartus näitas minu välistermomeeter -14,8 kraadi, Jõgeval aga mõõdeti -22,3 kraadi. Need on just sellised temperatuurid, mille juures tuleb teha otsus, kas õhksoojuspump sisse jätta või välja lülitada. Samas temperatuurivahemikus puudub õhksoojuspumbal ka majanduslik efekt tavalise elektrikütte ees, sest temperatuuri alanedes efektiivsustegur langeb.
Minu Arctic varustusega Fujitsu Nocria, millega kütmisel soovitatav välistemperatuur on mitte alla -20 kraadi, pidas ennast suhteliselt rahulikult üleval. Ridaelamus aga oli öösel senisest tugevam müra, ei saanud korralikult uinudagi, hommikul pea valutas. Kahtlustan naabrimehe Mitsubishi õhksoojuspumpa, mille soovitav kasutuspiir on -15 kraadi. Helistasin ka paigaldajale ning ta pidas täiesti loomulikuks, et tugeva külma käes muutuvad osad jäigemaks ning vibratsioon ja müra suurenevad. Lisaks, kuna -15 kraadi kasutuspiiriga õhksoojuspumpade puhul majanduslikku efekti niikuinii ei ole, siis on soovitav need ka kompressoriosa säästmiseks välja lülitada.
Seega on minu soovitus kogu majale prognoosi korral, et temperatuur võib öösel -15 kanti langeda, õhksoojuspumbad välja lülitada ning panna tugevamini sisse keskküte.
Siiski pole ma kohanud ülevaateid sellest, kas külm on õhksoojuspumpasid ka ära rikkunud või töötamisiga tunduvalt lühendanud. Olen leidnud pajatuse sellest, kuidas naabrimehe undav masin magada ei lase, ning pihtimuse inimeselt, kes jäätumise vältimiseks oma ventilaatorit ja kompressorit pidevalt sooja veega üle valas ja välisosa just seetõttu üles ütles.
Kuna esimene kriitiline öö oli sel aastal peale mitut sooja talve, kutsun inimesi oma kogemusi jagama - kui hästi on õhksoojuspumbad madalal temperatuuril töötanud, kas on olnud probleeme ning mis temperatuuril olete neid välja lülitanud.
Seotud lood
Lasin paigaldada õhksoojuspumba – peamiselt
seetõttu, et ridaelamus kõik nii ühiselt otsustasid lootuses, et järjest
suurenevaid küttekulusid on võimalik alla suruda.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”