Lisaks ühepoolsele euro või dollari
kasutuselevõtule majanduse stabiliseerimiseks kompab finantskriisis Island ka
võimalust Norra krooni kasutuselevõtuks.
Sel nädalal Islandit väisav Norra rahandusminister Kristin Halvorsen on valmis valuutakoostööd arutama.
„Olen valmis rahandusministri Steingrimur Sigfussoniga arutama Islandi majandusolukorra erinevaid tahke ning samuti valuutakoostööd, kui see jutuks tuleb,“ ütles Halvorsen agentuurile Reuters.
Nädalavahetusel ütles vasakpoolsete roheliste parteisse kuuluv Islandi uue valitsuse rahandusminister Steingrimur Sigfusson Reutersile, et valuutaliit Norraga oleks Islandile mõeldav alternatiiv lisaks Islandi krooni säilitamisele või euro või dollari kasutuselevõtule.
Mitmed majanduseksperdid ei näe aga Norra krooni käibelevõtus mingit mõtet, kui Island näeb oma tulevikku Euroopa Liidus.
„Valuutaliit (Norraga) ei tundu parima lahendusena, kui Islandil on võimalus soovi korral kiiresti ELi liikmeks saada ja eurole üle minna,“ ütles Dresdner Banki ökonomist Jon Harrison.
Norra suurima panga DnB NORi peaökonomist Oystein Doerum ütles, et idee on „absurdne“ ning vaevalt Norra peaminister Jens Stoltenberg ning Norra keskpank sellega kaasa läheksid. „Ei ole selge, kas Norra sellisest koostööst huvitatud oluks … mis võiks kaasa tuua teadmata suuri kulutusi võimalikest interventsioonidest valuutaturul,“ ütles ta.
Norra rahandusminister kuulub ELi-vastasesse Norra sotsialistlikkuse vasakparteisse, millel on tihedad sidemed Islandi uude valitsusse kuuluvate vasakpoolsete rohelistega.
Ka teise Norra valitsuskoalitsiooni kuuluva ELi-vastase partei liider kutsus üles kaaluma valuutakoostööd Islandiga, et kriisist laastatut riiki vägisi Euroopa Liitu ei sunnita. „Mitte kedagi ei tohi sundida Euroopa Liitu astuma ja eurot kasutusele võtma üksi sellepärast, et majandus on kriisis,“ ütles Norra keskerakonna liider Liv Signe Navarsede. „Igaüks peaks saama liikmelisuse üle vabalt otsustada ,“ lisas ta.
Seotud lood
Islandil on praegu põlu all nii liberaalse
majandusmudeli juurutanud valitsus kui ka ärimehed, kes veel hiljaaegu oma
välisvallutustega saareriigile kuulsust ja respekti tõid.
Hoolimata rängast finantskriisist kahanes
Islandi SKP läinud aasta neljandas kvartalis aasta baasil 1,3% ning kogu aasta
SKP kasv jäi 0,3%ga napilt plussi.
Esimesena finantskriisi ohvriks langenud
Islandil seisavad ees erakorralised valimised, teatas reedel peaminister Geir
Haarde.
Island on valmis oma valuutaprobleemide
lahendamiseks kaaluma erinevaid võimalusi, sealhulgas euro ühepoolset
kasutuselevõttu ilma Euroopa Liidu liikmeks astumata, ütles nädalavahetusel
antud intervjuus Islandi peaminister Geir Haarde.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.