Esimesena finantskriisi ohvriks langenud
Islandil seisavad ees erakorralised valimised, teatas reedel peaminister Geir
Haarde.
Vaba turumajandust õhutanud võimukoalitsiooni asemel ennustatakse edu vasakleerile, kes ei toeta Islandi ühinemist ELiga ega ole rahul IMFi abipaketi tingimustega.
"On arvestatav risk, et uus valitsus on populistlik ja interventsionistlik," ütles agentuurile Bloomberg Danske Banki peaanalüütik Lars Christensen. "See viib majanduse tagasi 70ndatesse, kus kasvule ei saadud kuidagi jalgu alla."
Tervislikud põhjused
Haarde teatas, et ta ei kandideeri. Põhjuseks pole võimuliidu toetuse järsk langus ega läinud nädalal vägivaldseks muutunud meeleavaldused, vaid Haardel diagnoositi vähk.
Islandlased jätkasid nädalavahetusel parlamendihoone ees pottide ja pannide tagumist, nõudes valitsuse kohest tagasiastumist. Rahvale teeb viha, et keegi ei võta vastutust kriisi eest, mis tõi rahvusvaluuta ja pangandussüsteemi kollapsi, tööpuuduse hüppelise kasvu ning sundis jõuka riigi IMFilt abi paluma.
Haarde kõrval on rahva viha objekt keskpanga juht David Oddsson, ekspeaminister, kelle valitsuse ajal 1991-2004 leevendati finantssüsteemi reguleerimist. Nii sai võimalikuks finantssektori pööritav kasv, mis lõppes oktoobris täieliku krahhiga, kui riik pidi raskustes pangad üle võtma. Tänavu prognoositakse SKP langust 9,6% ja mullu veel kaduvväikese tööpuuduse kasvu 7,8%-le.
Rahvas tahab näha süüdlasi
"Kuidas ma saan koju jääda ja mitte protestida võimu sellise väärkasutuse vastu," ütles agentuurile Reuters laupäeval meelt avaldanud õpetaja. "Ahnusel ei olnud piire ja korruptsioon lokkas. Keegi võiks vabandadagi ja vastutuse võtta."
Võimuliitu juhtiva Iseseisvuspartei populaarsus on kukkunud 22,1%-le ja sotsiaaldemokraatide toetus 19,2%-le. Toetus opositsioonis olevatele vasakpoolsetele rohelistele, kes ei toeta suurfirmasid ega alumiiniumitehastele uute elektrijaamade ehitamist ja tahavad muuta IMFi abi tingimusi, on paisunud 32,6%-le.
"Tänaseks on islandlased juba kogenud, mida need tingimused tähendavad. Usun, et paljud toetavad meid, kui püüame IMFiga uuesti kõnelusi alustada, et osagi neist Islandi vajaduste ja olukorraga paremini kohandada," ütles partei juht Steingrimur Sigfusson Reutersile.
Islandi kroonil need sõnad toibuda ei aita.
Seotud lood
Islandi peaminister Geir Haarde teatas
täna, et valitsuskoalitsioon on lõhki ja et ta taotleb presidendilt valitsuse
laialisaatmist.
Lisaks ühepoolsele euro või dollari
kasutuselevõtule majanduse stabiliseerimiseks kompab finantskriisis Island ka
võimalust Norra krooni kasutuselevõtuks.
Islandi valijad pöörasid selja majandusliku
buumi aastatel pikalt võimul olnud parempoolsele Iseseisvusparteile, millel täna
nähakse peasüüd mullu riiki tabanud majanduskrahhis, ning hääletas võimule
sotsiaaldemokraadid ja vasakpoolsed rohelised.
Valimistega seotud ebakindluse möödumine koos optimismiga ärisõbraliku lähenemisviisi suhtes USA uue administratsiooni ametiajal on suurendanud investorite usaldust ja aidanud kaasa aktsiaturu tõusule. Kuna Donald Trump on praeguseks Ovaalkabinetti naasnud, võib tema eeldatav majanduspoliitika avaldada erinevatele sektoritele märkimisväärset mõju.