Kokku lepitud eelarvekärbe päästab riigi
pankrotist ja aitab halvima üle elada, kuid enamus kärpevaludest seisab
reformierakondlasest riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul alles
ees.
Ligi ütles Äripäevale, et annab ise protsesses sees olnuna seekord läbirääkijaile hindeks „5+“. „Kuid oleks kohatu öelda, et leitud on parimad võimalikud kärpekohad - need on lihtsalt vähem halvad, kui mõni teine,“ nentis Ligi ja lisas, et kõike tehakse ikkagi riigi pankroti ennetamiseks ja halvimate aegade üleelamiseks. „Kuid mitte ainult. Kriisi teene on näiteks eurorahade kiirem suunamine tee-ehitusse või raviraha säästmine haiguspäevade hüvitiste arvel,“ märkis ta.
Ligi tunnistas, et tal on kahju sellest, et oldi sunnitud kaitsekulutuste kallale minema, kuid võrreldes Läti või Leeduga on Eesti kaitsekulutuste seis SKP suhtes endiselt palju parem.
„Enim elan kaasa haridusele, seal tuleks eelkõige õpetajaid säästa. Rõõm on vanemahüvitise süsteemi päästmisest klassiviha küüsist - pisike kokkuhoid edukamate ja haritumate arvel, kelle iive on olnud selle süsteemi mõjul kõige suurema kasvuga, olnuks alatu, aga ka üldist ebakindlust külvav, mis iibele igal juhul halvasti mõjunuks,“ rääkis Ligi.
Tema sõnul on aga enamus kärpevaludest alles ees ja majanduses on lõpptulemus seni olnud pessimistlikuimast prognoosist alati halvem.
Küsimusele, kas 8 miljardiline kärbe tagab, et Eesti 3% Maastrichti defitsiidikriteeriumist läbi ei vaju, vastas Ligi, et selles suhtes tuleb pöialt hoida ning valmistuda otsustavaks, 2010. aastaks.
Seotud lood
Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe
Tarmo Männi hinnangul on valitsuskoalitsiooni kärped lõpuni läbimõtlemata
ega käsitle kõiki ühiskonnagruppe võrdselt.
Rahandusminister Ivari Padari sõnul on
Euroopa investeerimispangalt (EIB) laenu hankimise kavas ettevalmistav faas
läbitud ning esimest 100 miljonit eurot saaks europrojektide
kaasfinantseerimisel rakendada juba juunis.
Öösel jõudsid koalitsioonierakondade juhid
kokkuleppele tänavuse riigieelarve kaheksa miljardi kroonini ulatuvas kärpes.
Peaminister Andrus Ansipi sõnul peaks neljandik kärbetest tulema tegevus- ja
personalikulude koomale tõmbamisest riigisektoris.
Eile öösel kokku lepitud kärpekava on
endise rahandusministri Aivar Sõerdi hinnangul esmapilgul muljetavaldav, kui
kolmandik kokkuhoiukohtadest on vaid arvestuslik ega anna valitsussektori
tasakaalu silmas pidades efekti.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.