Suurem osa Hans H. Luige lähedaste vastu
korraldatud süütepudelirünnakute väidetavast põhjusest - Pirita teel hinnalist
kinnisvara omanud ASi Laferme aktsiatest - asuvad möödunud nädalast SEB panga
esindajakontol.
Eesti väärtpaberite keskregister (EVK) registreeris möödunud nädalal Laferme aktsiatega mitu suuremat tehingut. Neljapäeval liikus 75protsendiline Luigele kuuluv osalus SEB panga esindajakontole. Ülejäänud isiklikult meediaärimehele kuulunud 8 protsenti Lafermest vahetas EVK andmetel omanikku päev varem.
Tehingute tagamaid Laferme esindajad selgitama ei soostunud. "Meil tuleb alles koosolek. Ma enne seda ei saa kommenteerida," ütles Laferme juhatuse liige Tiit Maidre.
Koosolek peaks toimuma nädala pärast - seda juhul, kui praegu välismaal viibiv Luik selleks ajaks tagasi jõuab. Saadetud e-kirjale Luik ei reageerinud.
Lisaks sellele läks möödunud nädalal Luigele kuulunud ja Lafermes 12protsendilise osalusega AS Privess OÜ Traakia omandusse. Traakia kuulub Ekspress Grupi juristina töötavale Ülar Maapalule, kes samuti kommentaare andma ei soostunud.
Laferme kinnistud Luigele kuuluva Minigerti käesNädalatagused tehingud pole sugugi esimesed, mis viimaste kuude jooksul Lafermega seoses tehtud. Oktoobris ühendas Luigele kuuluv OÜ Minigert endaga Laferme tütarettevõtted OÜ La Ferme Kinnisvara ja OÜ La Ferme Arendus. Ühinemisega läks Minigerti valdusse varem Lafermele kuulunud hinnaline kinnisvara Pirita teel koos üürilepingutega. Vastutasuks sai Laferme 30protsendilise osaluse Minigertist.
Maidre sõnul anti kinnisvara Minigertile üle arendusprojekti edasiviimiseks. "Kuna see on suurem arendus ja kui see läbi viia, siis Laferme enda finantsvõimalused ja tagatisvõimalused jäävad liiga väikeseks. See on kogu selle manöövri mõte," lisas Maidre.
Olukorra teeb aga keeruliseks asjaolu, et Laferme ei kuulu täielikult Luigele ja temaga soetud ettevõtetele. Umbes 10 protsenti ettevõttest on endiselt väikeaktsionäride käes. Laferme väikeosanikku Priit Kajarit esindav advokaadibüroo Aavik Partnerid partner Maidu Kaasik selgitas, et sügisese tehinguga ei saa nad nõus olla.
"Kinnistu, mille väärtus oli 225 miljonit krooni, vahetati Minigerti 30protsendilise osaluse vastu. Kui Minigertist 30 protsenti maksab 225 miljonit, siis mis on Minigerti väärtus? Kas see on kahjulik tehing või mitte?" küsis Kaasik.
Lisaks sellele rääkis ta, et ettevõtte juhatus keeldus sügisese tehingu kohta väikeosanikele informatsiooni andmisest ja see tuli välja nõuda kohtu kaudu.
Kõlanud väidetele vastas Maidre, et mõnede väikeaktsionäridega on tõepoolest suhted keerulised. "See ei vasta tõele," nentis Maidre teabe võimalikku varjamist kommenteerides. "Aktsionäridega suheldakse koosoleku vormis ja koosolekud on meil ka kogu aeg toimunud," ütles ta.
Seotud lood
Ekspress Grupp keskendub raskel ajal oma
põhitegevusele, milleks on ajakirjandusliku sisu tootmine ja selle müümine
tarbijatele ja reklaamiandjatele, ütles Äripäevale Ekspress Grupi juhatuse
esimees Priit Leito.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.