Samal ajal kui paljud USA ettevõtted
võitlevad finantskriisis maksevõime püsimise nimel, supleb terve rida
tehnoloogiakompaniisid rahas, kirjutab uudisteagentuur Reuters.
Praegu on nende tehnoloogiaettevõtete bilansis olev raha paigutatud väga konservatiivselt, kuid analüütikute hinnangul kasutavad mõned neist seda kas ülevõtmisteks või aktsiate tagasiostmiseks.
Reitinguagentuuri Fitch hinnangul on tehnoloogiaettevõtete bilansis kokku 260 miljardit dollarit, mis teeb nad suurima vaba rahaga sektoriks. Umbes 100 miljonit sellest on väljaspool USAd.
Tehnoloogiaettevõtetest on enim vaba raha võrguseadmete tootjal Cisco Systems, mille bilansis olev raha, 29,5 miljardit dollarit, jääb alla vaid naftagigant Exxon Mobili 31,4 miljardile dollarile, ehkki turuväärtuselt on Cisco alla veerandi Exxon Mobili omast.
Raharikkad tehnoloogiagigandis on veel Apple (25,6 miljardit dollarit), Microsoft (20,7 miljardit), Google (15,9 miljardit) ning IBM (12,9 miljardit). Isegi ettevõtted, mille aktsiate hinnad on kõvasti kukkunud, võivad istuda üsna suure rahahunniku otsas. Üheks taoliseks on tarkvarafirma Sun Microsystems, mille bilansis on raha 2,6 miljardit dollarit, olles ise turuväärtusega 3,8 miljardit. Analüütikute arvates on Sun võimalikuks ülevõtmisobjektiks Hewlett-Packardile, IBM-le, Dellile või Ciscole.
Seotud lood
Maailma suurima võrguseadmete tootja Cisco
Systemsi 37 protsendiline puhaskasumi kasv valmistas mõnedele investoritele
pettumuse ja firma aktsia kukkus.
Microsofti asutaja Bill Gates müüs täna
jälle tükikese Microsoftist. Ka Google direktorite nõukogu liige Paul Otellini
vajutas täna müüginuppu Google aktsiatel.
Apple tegevjuht Steve Jobs võib vaevleda
terviseprobleemide käes, kuid Apple arvutid müüvad jätkuvalt hästi.
Cisco Systems püüab teha teise
võlakirjapakkumise 25aastase börsil oleku aja jooksul, vahendas Bloomberg.
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.