Rahvusvahelised finantsinstitutsioonid
teatasid täna, et panevad Ida-Euroopa vankuva pangandussüsteemi toetuseks kokku
24,5 miljardi euro suuruse abilaenu paketi, mis aitaks finantskriisi üle elada,
kirjutas Financial Times.
Maailmapanga, Euroopa Rekonstruktsiooni ja Arengupanga (EBRD) ja Euroopa Investeerimispanga (EIB) abilaenu eesmärk on leevendada Ida-Euroopat eriti rängalt tabanud majandus- ja laenukriisi, kuna piirkonna panganduses domineerivad Lääne-Euroopa pangad on oma raha eelkõige koduturule suunanud. Mitmed riigid nagu Läti, Ukraina ja Ungari on abilaenu võtnud ka Rahvusvaheliselt Valuutafondilt.
EIB teatas, et on valmis laenama väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele 11 miljardit eurot, millest 5,7 miljardit on võimalik kohe välja laenata. EBRD on valmis perioodil 2009-2010 laenama finantssektorile 6 miljardit eurot ning Maailmapank 7,5 miljardit eurot.
IMFi tegevdirektor Dominique Strauss-Kahn tunnustas EBRD, EIB ja Maailmapanga ühist algatust, mis aitab leevendada finantskriisi mõjusid regiooni laenuturgudele
„Ühistegevus selle initsiatiivi raames aitab individuaalseid finantsasutusi ja sektoreid, samas kui IMF jätkab riikide toetamist makrotasandil,“ ütles Dominique Strauss-Kahn.
Maailmapanga juht Robert Zoellick on ärgitanud Euroopa jaoks kokku panema ulatuslikku päästeplaani, väites, et piirkonna pangad vajavad rekapitaliseerimiseks vähemalt 120 miljardit dollarit.
Rahandusasutuste teade tuleb vahetult pühapäeval toimuva ELi valitsusjuhtide mitteametliku tippkohtumise eel, kus põhiteemaks on majanduskriis ja võimalik Lääne-Euroopa abi Ida-Euroopale.
Seotud lood
Reitinguagentuur Moody’s hoiatas, et võib
kärpida Austria, Rootsi ja teiste Ida-Euroopasse laienenud ning sinna suuri
laene andnud Lääne-Euroopa pankade reitinguid.
Euroopa Liidul saab olla vaid minimaalne
roll rahalise abi andmisel raskustes Ida-Euroopa riikidele nagu Ukraina või
Horvaatia, ütles Euroopa komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia.
Ida-Euroopa süvenev majanduslangus ja
valuutade nõrgenemine riskib vallandada „riigipiire ületava panganduskriisi“
ning sundida mitmeid riike IMFilt abi otsima, hoiatab New Yorgi ülikooli
professori Nouriel Roubini juhitud konsultatsioonifirma RGE Monitor.
Lääne-Euroopal on küllaga põhjust
Ida-Euroopas ja arenevatel turgudel süveneva finants- ja majanduskriisi pärast
muret tunda.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.