Reitinguagentuur Moody’s hoiatas, et võib
kärpida Austria, Rootsi ja teiste Ida-Euroopasse laienenud ning sinna suuri
laene andnud Lääne-Euroopa pankade reitinguid.
Ida-Euroopa pangad on valdavalt Lääne-Euroopa pankade nagu Austria Raiffeisen Zentralbank Oesterreich või Rootsi Swedbank tütarpangad, mis võivad regiooni majandusolukorra kiirest halvenemisest „surve alla sattuda“ ning nõrgestada ka emaettevõtteid, vahendas agentuur Bloomberg Moody’se analüüsi.
Väljavaated Euroopa finantsprobleemide süvenemisest seadsid surve alla euro, mis odavnes 1,2642 dollarile eurost.
Lääne-Euroopa laenudest Ida-Euroopale on 84% andnud kuue riigi pangad – Austria, Itaalia, Prantsusmaa, Belgia, Saksamaa ja Rootsi.
Moody’s hoiatab, et majandusolukord regioonis halveneb kiiresti. Läti, Ungari, Serbia ja Ukraina on juba pidanud abi otsima Rahvusvaheliselt Valuutafondilt. Äsja hoiatas Moody’s, et võib kärpida Eesti ja Leedu reitingut. Londoni konsultatsioonifirma Capital Economics hinnangul võivad IMFi abi vajada ka Bulgaaria, Rumeenia ning Lätile lisaks ka Leedu ja Eesti.
Moody’s hoiatab, et suur sõltuvus välispankadest võib Ida-Euroopa majandusolukorda veelgi halvendada. Välismaised emapangad võivad anda vähem raha neile tütarpankadele, mis on kõrgema riskiga riikides. Samuti võivad oma riigi pankadele abi andvad riigid nõuda, et selle rahaga ei toetataks välismaal asuvaid tütarettevõtteid.
Kõige rohkem on Ida-Euroopasse laenu andnud Austria pangad, mis on piirkonna kaks suurimat laenuandjat. RZB sai 2007. aastal 79% maksustamiseelsest kasumist Ida-Euroopast, sealhulgas Venemaalt ja Ukrainast. Erste Group sai 65% maksustamiseelsest kasumist Rumeeniast, Tšehhist ja Slovakkiast.
Erste, mis teatas äsja, et läinud aasta kasum vähenes tõenäoliselt 26%, peab läbirääkimisi Austria valitsusega 2,7 miljardi euro suuruse rahasüsti saamiseks riigilt. RZB, millele kuulub 69% Raiffeisen Internationalis, mis tegutseb 18 Ida-Euroopa riigis, peab samuti Austria valitsusega kõnelusi 1,75 miljardi euro suuruse toetuse saamiseks.
Suurimad Ida-Euroopasse laene andnud Rootsi pangad Swedbank ja SEB on aktsionäridelt raha juurde küsinud ja loonud eraldi üksused probleemsete laenudega tegelemiseks.
Kõige haavatavamate riikide hulka Ida- ja Kesk-Euroopas liigitab Moody’s Balti riigid, Ungari, Horvaatia, Rumeenia ja Bulgaaria.
Rahvusvahelise Arvelduspanga (BIS) andmeil olid Euroopa pangad läinud aasta septembri seisuga Kesk- ja Ida-Euroopasse laenanud 1,45 triljonit eurot.
Seotud lood
Euroopa karud tantsivad börsidel ja on
nad sügavale mutta surunud.
Euroopa Liidul saab olla vaid minimaalne
roll rahalise abi andmisel raskustes Ida-Euroopa riikidele nagu Ukraina või
Horvaatia, ütles Euroopa komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia.
Rahvusvahelised finantsinstitutsioonid
teatasid täna, et panevad Ida-Euroopa vankuva pangandussüsteemi toetuseks kokku
24,5 miljardi euro suuruse abilaenu paketi, mis aitaks finantskriisi üle elada,
kirjutas Financial Times.
Euro võib kiiresti USA dollari vastu
kukkuda, kuna ABN Amro hinnangul kardetakse pankade Ida-Euroopa üksuste
krediidireitingute alandamisi, vahendab Bloomberg.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.