Austria Erste Bank kinnitas, et laenu
tagatiseks panditud Swedbanki aktsiate väljanõudmise tagajärjel on pank nüüd üks
Swedbanki osanikke, kirjutab Bloomberg viitega panga pressiesindajale.
Ka Rootsi majandusleht Dagens Industri kirjutas täna, et tõenäoliselt on pank, kes varem Swedbanki suurimaks aktsionäriks olnud Sparbanksstiftelserna rahaliste raskuste tagajärjel Swedbanki aktsionäriks sai, Austria Erste Bank.
Pressiesindaja sõnul on osaluse suurus 3-4%. Mida pank oma osalusega teha plaanib, seda ei kommenteeritud.
Erste Bank on nagu Rootsi pangad Ida-Euroopasse antud laenude pärast suure surve all. Panga aktsia kurss on 56 eurolt 2006. a lõpus langenud 8 eurole.
Esmaspäeval teatas kindlustuskontsern Folksam, et sündinud kokkuleppe järgi annab seni Swedbanki suurim aktsionär Sparbanksstiftelsernas Förvaltnings AB suurema osa oma aktsiaosalusest Swedbankis üle võlausaldajatele, kellelt võetud laenu tagatiseks aktsiad olid panditud. Laenu kasutati osalemiseks Swedbanki emisioonis läinud aasta lõpus.
„Swedbanki aktsia hinna järsk langus tingis selle, et otsustasime tagatise välja nõuda,“ ütles kindlustuskontserni Folksam juht Anders Sundström.
Folksami eeskujul nõudsid laenu tagatiseks panditud aktsiad sisse ka teised võlausaldajad, sealhulgas üks Euroopa pank ja riiklik ekspordikrediidi firma Svensk Exportkredit. Nii sai Swedbankis tahtmatult osanikuks ka Rootsi riik 3,3%ga.
Seotud lood
Austria kolme suurima panga hulka kuuluv
Erste Group on esimene, mis kasutab Austria riigi abiskeemi pankade
rekapitaliseerimiseks ning riigi rahaga oma bilanssi kosutab.
Reitinguagentuur Moody’s hoiatas, et võib
kärpida Austria, Rootsi ja teiste Ida-Euroopasse laienenud ning sinna suuri
laene andnud Lääne-Euroopa pankade reitinguid.
Rootsi kindlustusfirmast Folksam saab
Rootsi Swedbanki suurim aktsionär ning riikliku ekspordikrediidi firma Svensk
Exportkredit kaudu saab pangas osaluse ka Rootsi riik.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.