SEB elu- ja pensionikindlustuse juhatuse
esimees Indrek Holst on seisukohal, et II pensionisamba maksed tuleks peatada
noorematel inimestel.
"Teatud mõttes tuleb tunnustada valitsuse pingutusi. Kõik peavad suutma täna oma mätta otsast kaugemale vaadata, ükski säästuettepanek ei tohiks olla tabu. Samas peaks II samba maksete kallale minek olema kokkuhoiukohtade järjekorras kõige lõpus," märkis Holst.
Kui maksed peatatakse, siis võib tema sõnul kindlasti rääkida kriisist Eesti pensionisüsteemis. Süsteemi, mis ei pea rasketele aegadele vastu, ei saa nimetada jätkusuutlikuks, mis tähendab, et pensionisüsteemi tuleb jõuliselt reformima hakata.
"Kui maksed peatatakse, siis seda peaks tegema nii, et makseid ei peatata neil, kel on jäänud pensionini näiteks vähem kui 15 aastat. Selge on see, et pikas perspektiivis lööks maksete peatamine vähem valusalt just neid inimesi, kellel on jäänud rohkem aastaid koguda," on Holsti ettepanek.
Pensionikontosid on mõjutanud finantskriis ning sammaste tootluse paranemine sõltub edasisest maailma majandusarengust. Seetõttu tuleks jätkata riigipoolseid makseid neile, kelle investeeringu tähtaeg on lähenemas. Pensioniea künnisele jõudnud II samba omanikel on vähem võimalusi oma investeerimistulemuse parandamiseks ning maksete jätkumine on nende huvides. Nooremad jõuavad üle elada nii uusi tõuse kui ka langusi, kuid kuna pensioniinvesteering on pikaajalise loomuga, on neil suuremad sansid parema tulemuse saavutamiseks.
Eelarve täiendavaks kärpimiseks plaanib valitsus alates selle aasta maikuust peatada kaheks aastaks teise samba pensioni maksed.
Seotud lood
Rahandusminister Ivari Padar ütles vahetult
pärast valitsuse erakorralist kabinetinõupidamist, et 9. aprillil tehakse
lõplikud otsused, kuid ilmselt leitakse puuduolevad miljardid II pensionisamba
reformi ja töötuskindlustuse maksemäära kergitamise järel.
Kui riik otsustab peatada omapoolse 4%
maksmise II pensionisambasse, peaks iga inimese isiklik pensionimakse ikkagi
jätkuma, ütles Nordea Pensions Estonia juhatuse liige Kadi Toompere.
NASDAQ OMX Tallinna börs ja Eesti
Väärtpaberikeskus teatasid täna, et on mures Eesti riigi pikaajalise rahalise
stabiilsuse pärast.
Suure tõenäosusega katkestab Eesti valitsus
tänavu maist seitse aastat kestnud teise pensionisamba kokkuleppe Eesti
elanikega, loobudes teatud ajaks omapoolselt 4% sissemaksmisest, mis jätab enda
kätte ka 2% pensionikindlustaja sissetulekust.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?