Maksed teise pensionisambasse külmutatakse
alates juulist, ütles peaminister Andrus Ansip tänasel valitsuse
pressikonverentsil.
Varem oli ajaliseks verstapostiks seatud mai. Ansip rõhutas, et maksete külmutamisest pääsu ei ole ja sellega on põhimõtteliselt päri kõik koalitsioonierakonnad. Küsimus on tema sõnul vaid selles, mis saab pärast seda, kas ja kuidas hüvitatakse peatatud sissemaksed.
"Kulude kärpimisele ei ole alternatiive. Nii Läti kui Leedu on sissemakseid vähendanud, nii peame ka meie tegema," ütles peaminister. Kui külmutamine tegemata jätta, peaks riik Ansipi sõnul puuduva raha laenama. Arvestades aga praeguste laenuintressidega, ei saaks maksumaksjad sellest kokkuvõttes mitte tulu vaid kulu, mis oleks pea poole suurem oodatavast tulust, märkis ta.
"Näeme Läti näitel, et ka laenamine pole mitte kerge, vaid ei pruugi üldse õnnestuda. Järgmine lahendus oleks IMF, kes seab aga oma tingimuse ja me peame ikkagi oma kulutused tuludega vastavusse seadma," rääkis Ansip. Kõige parem on leida lahendus ise ilma kõrvalise abita, lisas ta.
Ansip välistas ka riigi võlakirjade emiteerimise, mis oleks tema sõnul sama, mis laenu võtmine ning halvendaks valitsussektori tasakaalu.
Seotud lood
Peaminister Andrus Ansip ütles valitsuse
pressikonverentsil, et kuigi ta ei kahtle praeguses pensionisüsteemis, on
kriisiaeg paljastanud selle puudused.
Valitsus võib plaanida teise pensionisamba
kaotamist, ütles opositsioonilise keskerakonna juht Edgar Savisaar.
Sotside vastusesisu tõttu jäi valitsuse
kabinetiistungil neljapäeval riigi kulude kärpimise otsus sündimata, arutelu
pensionimaksete külmutamise üle jätkub esmaspäeval.
Äripäev on seisukohal, et valitsus peab
jätma kohustusliku kogumispensioni rahule. II pensionisamba sissemaksete
külmutamine tähendab varasemate vigade parandamiseks uue ja veel suurem vea
tegemist.
Vastutustundetu eelarvepoliitika ja võlgu elamine on saanud USA majandusedu sünonüümiks – fiskaalaasta esimesel kahel kuul (oktoober ja november) kasvas Ühendriikide eelarve puudujääk rekordilise tasemeni.