Reitinguagentuur Moody's teatas täna, et
võttis Swedbank Eesti reitingu vaatluse alla võimalikuks langetamiseks.
Sammu tingis panga kasumlikkuse ja varade kvaliteedi kiire langus, mis on oluliselt tõsisem kui Moody's seni eeldanud oli. Agentuur märgib, et langus on olnud järsem kui see, millega arvestati viimati veebruaris panga reitingut hinnates.
Swedbank AB Baltic Banking (kuhu kuulub ka Swedbank Eesti) sai selle aasta esimeses kvartalis 2,9 miljardit Rootsi krooni kahjumit, võrreldes 1,2 miljardi Rootsi krooni suuruse kasumiga läinud aasta esimeses kvartalis. Languse taga oli peamiselt reservide suurendamine võimalike laenukahjumite katteks. Esimeses kvartalis kasvasid need 4,2 miljardile Rootsi kroonile, võrreldes 173 miljoni krooniga läinud aasta esimeses kvartalis.
Samas vähenesid koos laenumahtude vähenemisega panga tulud - intressitulu vähenes aasta baasil 11% ja teenustasutulu 15% (kohalikus valuutas).
Viivislaenude osakaal kasvas märtsi lõpus 4,9%le aasta alguse 2,3 protsendilt. Kõrgeim oli näitaja Lätis, 8,5%. Järgnesid Leedu 3,6% ja Eesti 2,5%ga.
Moody's plaanib keskendada tähelepanu sellele, kui palju on pangal kapitali võimalike laenukahjumite katteks, võttes aluseks agentuuri uue riskistsenaariumi. Samuti tuluprognoosidele, olukorras, kus suured laenukahjumite reservid jäävad õõnestama panga kasumlikkust.
Seotud lood
Agentuur Moody’s langetas täna Rootsi
Swedbanki pikaajalise hoiuse reitingu tasemelt Aa3 tasemele A1 ning
finantstugevuse reitingu (BFSR) tasemelt C+ tasemele C-. Reitingu väljavaade
jääb negatiivseks, mis võib tähendada, et reiting langeb veelgi.
Täna Rootsi Swedbanki reitingut kärpinud
agentuur Moody’s langetas ka Hansapanga reitingut.
Esimeses kvartalis ligi 300 miljonit krooni
kahjumit teeninud Swedbanki Eesti üksuse kahjum kasvas teises kvartalis 372
miljoni kroonini, teatas ettevõte.
Kuula uue turundussarja esimest saadet
Uue saatesarja „Password” avasaates sukeldume emotsionaalse turunduse maailma ning analüüsime, miks emotsioonid mängivad reklaamis ja meedias tihti ratsionaalsest lähenemisest suuremat rolli.