Abikaasad saavad abieluvaralepinguga
kindlustada omale varandusliku positsiooni, mis neil oli enne abielu sõlmimist,
kuid pärast seda soetatud uus vara läheb samas taas abikaasade
ühisomandisse.
Praegu sõlmivad paljud abielupaarid isikliku elu segaduste vältimiseks abieluvaralepinguid. Elu ei seisa aga paigal, mingi vara müüakse, midagi ostetakse. Kas abieluvaraleping kindlustab mehele või naisele selle vara, mis on soetatud pärast lepingu sõlmimist?
Näiteks esineb sageli selliseid olukordi: abielupaar sõlmis abieluvaralepingu, mille kohaselt on korter mehe oma, kuid hiljem müüdi korter maha ja ja saadud raha toel osteti eramu. Küsimus on, kas varasem abieluvaraleping, mille kohaselt kuulus korter mehele, annab talle ka maja või saab ostetud maja mehe ja naise ühisvaraks?
Eversheds Ots Co jurist Aleksandr Kostjukevitsh ütles, et kui abieluvaraleping hõlmab vaid osa abielupaari varast, kohaldatakse perekonnaseadust. Sellest tuleneb, et abielu jooksul soetatud vara on ühine. Ehkki mehe korteri müügist saadud raha on tema lahusvara, muutuvad selle raha eest ostetud asjad ühisvaraks. Sellisel moel saab uue eluaseme kasutamine ja müük toimuda vaid mõlema abikaasa nõusolekul.
Vaatamata sellele, et uus kinnisvara on ühisomandis, võib kohus abielu lahutamisel võtta arvesse, et see on soetatud ühe abikaasa lahusvara müügist saadud rahast ja suurendada vara jagamisel tema osa. Arvestades samas teise abikaasa ja laste huve, võib kohus kinnisvara jätta naise omandisse. Sel juhul saab see abikaasa, kelle raha eest kinnisvara soetati, kompensatsiooni mingi muu vara näol või rahas.
Seotud lood
Kinnisvaraärimees Sander Kaus ütles
Äripäevale, et abieluvaraleping varalist positsiooni ei muutnud, kuid tehingu
ajastuse tingis abikaasa Merli Kausi lahkumine töölt ja uue ettevõtte
asutamine.
Võlakirjade lunastamistähtaja kaks aastat
edasi lükanud Kakumäe Jahisadama ja 4D Capital Managemendi kaasomanik Sander
Kaus kindlustas veebruaris ja märtsis perekonna vara säilimist
kannetega abieluvara registrisse.
Notar Aivar Mesikäpp ja tema abikaasa Laivi
Mesikäpp lasid abieluvara registrisse kanda, et vara ja kohustused jäävad
sellele abikaasale, kelle nimele vara vormistatakse.
Perekond Kuusk, mille perepea Veljo Kuusk juhib võlakirjade lunastamisega ilmselt kimpus olevat Kobe Investmentsi, on tänavu teinud abieluvararegistrisse kaks kannet, selgus Ametlikest Teadaannetest.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.