Maailma riikide konkurentsivõime edetabelis
langes Eesti aastaga 23. positsioonilt 35. kohale, olles suurim kukkuja.
Mulluse edetabeliga võrreldes kukkus Eesti 12 koha võrra. Veel üle-eelmisel aastal oli Eesti 22. kohal ning 2006. aastal lausa 20. positsioonil.
Seekordses edetabelis langesid kümme kohta Taivan, Kreeka ja Kolumbia. Euroopas andsid enim järele veel Rumeenia -9 kohaga ja Iirimaa, Luksemburg ning Ungari -7 kohaga.
Maineka Šveitsi ärikooli, Lausanne'is asuva IMD iga-aastases edetabelis troonib jätkuvalt esimesena maailma suurim majandus USA. Talle järgnevad Hongkong, Singapur ja Šveits. Need riigid moodustasid esineliku ka mullu, vaid järjekord oli toona pisut teine.
Eesti lähinaabritest vahetas Soome mulluse 15. koha tänavu 9. positsiooni vastu. Rootsi kerkis kolme koha võrra kuuendaks, Taani ühe pügala, jäädes viiendale kohale. Eestist eespool on Leedu, kes eelmise aasta 36. koha vahetas seekordses tabelis 31. positsiooniga.
Vahetult Eesti ees on tabelis Portugal, meie järel Kasahstan. Eestist tagapool on konkurentsivõime tabelis veel mitmeid euroliidu riike: Bulgaaria (38.), Hispaania (39.), Poola (44.), Ungari (45.), Itaalia (50.), Kreeka (52.), Rumeenia (54.). Venemaa on ses tabelis 49. kohal, langedes aastaga kahe pügala võrra, sama palju kukkus ka Ukraina – 54. kohalt 56ndaks.
Täna avaldatud World Competitiveness Yearbook 2009 võrdles 57 riigi majandust, koostatud on seda tabelit üle 20 aasta. Selles hinnatakse mitmeid tegureid – majanduskasvu, riigi ja ärielu efektiivsust, infrastruktuuri, haridust, tehnoloogilist taset, tervishoiu ja ühiskondlike teenuste taset.
Seotud lood
Maailma riikide konkurentsivõime edetabelis tõusis Eesti mulluselt 35. kohalt ühe koha võrra ülespoole, selgus värskest aastaraamatust IMD World Competitiveness Yearbook 2010.
Kuna hindamise kriteeriumid on väga erinevad, on praegu igasugune hindamine ja riikide liikumine edetabelites üles ja alla väga intensiivne, rääkis Tondi Elektroonika ASi juht Uno Abru.
Kui Eesti ka tulevatel aastatel
konkurentsivõimeliste riikide nimekirjas järjest madalamaid kohti saaks, võib
see mõjutada välismaailma arvamust meie suhtes, ütles Äripäevale Riigikantselei
strateegiadirektori asetäitja Klas Klaas.
Maailma riikide konkurentsivõime edetabelis
suurimaks kukkujaks osutunud Eestile tõid sel aastal eelmisest 12 kohta madalama
koha dünaamilised näitajad, mis varem meid tabelis kergitasid, ütles Eesti
Konjunktuurinstituudi vanemteadur Leev Kuum.
Arvutipargi renditeenus on mugav, säästlik ja (tuleviku)kindel. Green IT tegevjuht Asko Pukk usub, et ettevõtete äriline fookus peab alati olema enda põhitegevusel, sektoril, mida teatakse peensusteni, et olla konkurentidest paremad – just selleks vajaliku aja ja raha renditeenus vabastab.