Kiirhinnangus Eesti teise kvartali SKP
numbrile märgib Taani Danske bank täna, et esialgsel hinnangul 16,6 protsendi
suurune kukkumine on oluliselt parem näitaja kui pank ise ning paljud teised
analüütikud prognoosisid.
„Paistab, et majanduslanguses on põhi käes,“ märgib Danske banki Balti riikide analüütik Violeta Klyviene. Danske bank ootas Eestis langust 19,4% ning analüütikute keskmine hinnang oli -18%.
Aasta teises pooles prognoosib Danske bank Eestis nõrka pööret paremusele, ehkki olulist rolli märgib siin ka statistiline võrdlusbaas.
Klyviene kirjutab, et jaekaubanduses on Eestis juba näha stabiliseerumise märke, kuid tööstustoodangus jätkub vabalangus mitmendat kuud. Enamik tegevusvaldkondi majanduses on languses ning nii on siseturu nõudluse väljavaated „üpris negatiivsed“.
Aasta kokkuvõttes prognoosib Danske bank Eestis tänavu SKP langust 13-15%le ning ka tuleval aastal pole veel majanduse märgatavat toibumist loota.
Eesti majandus on teiste Balti riikidega võrreldes paremas seisus. Samas paneb SKP kiire langus riigi rahalise seisu väga suure surve alla. Äsja kärpis reitinguagentuur S P Eesti riigireitingut, mis väljendab peamiselt muret, et euro käibelevõtt Eestis lükkub edasi. Eelarvekärbetest hoolimata on suur risk, et riigieelarve defitsiit tuleb lubatud 3% piirist tänavu kõrgem, kirjutab Danske banki analüütik.
Seotud lood
Kui olukord püsib stabiilsena, siis
ulatub Eesti SKP langus kolmandas kvartalis 13% kanti, usub
investeerimisportaali tarkinvestor.ee omanik Kristjan Lepik.
Teise kvartali majandustulemus oli üpriski
ootuspärane ja on tõenäoline, et käesolev kvartal on
stabiliseerumiskvartal, ütles Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri.
Võrreldes SEB panga viimase ootuse ja
prognoosiga, oli teise kvartali majandustulemus mõnevõrra parem, ütles SEB
makroanalüütik Ruta Arumäe.
Majanduslanguse aeglustumine viitab
võimalusele, et tsükli madalaimad tasemed võivad olla saavutatud, leiab Eesti
Panga ökonomist Peeter Luikmel.
Äripäeva raadio sisuturundussaade on pühendatud väikeettevõtete konverents-messile Südi 2025, kus jagavad kogemuslugusid väikeettevõtjad. Suurfirmade esindajad annavad nõu finantseerimise, energia-, IT-, tervise- ja personaliküsimustes.