Kui aasta tagasi vaevlesid maksevõlgades
enamasti kümneinimeselised ettevõtted, siis tänavu on maksehäiretes ka
sajaliikmelised firmad, ütles Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger.
"Suurematel firmadel varem võlgasid polnud praktiliselt üldse," lausus Jäger. Tema sõnul on see märk, et ka paksu rasvakihiga ettevõtted peavad oma ärimudelit oluliselt muutma.
Maksehäiretega ettevõtete arv kasvas aastaga kolmekordselt. Majandussektorite lõikes on tema sõnul üllatuslikult kerkinud põllumajandussektori maksehäired (242%). Jägeri ütlusel oli selle põhjuseks, et põllumajandusse jõudis kriis kõige hiljem kohale. Märkimisväärselt on võlgakoormat kasvatanud ka finants-ja kindlustussektor (225%).
Aktiivselt tegutsevate ettevõtete seas on 30 protsenti kõrge krediidiriskiga. Ehituses, majutuses ja toitlustuses ulatub krediidiriskiga ettevõtete osakaal juba üle 40%.
Statistika põhjal selgub, et 90% aktiivselt tegutsevatel Eesti ettevõtetel pole poolaasta jooksul võlgu äripartnerite eest. Jäger ütles, et ei nõustu väitega, nagu kõik oleksid kõigile võlgu. "Kui keegi väidab, et kõik on riigile võlgu, tuleks pilk heita oma ärimudelisse," lisas ta.
Järgmiseks aastaks ennustab Jäger aga hoopis rõõmsamaid sõnumeid. "Võlgade kasv ei saa olla tulevikus nii suur. See on selge," kinnitas ta. Krediiti kindlustatakse julgemalt, kui majanduses pilt paraneb, lisas Jäger.
Autor: ÄP praktikant
Seotud lood
Krediidiinfo värskelt valminud 2010. aasta krediidipoliitika uuringust selgub, et kuigi maksetavadega väga rahulolevate ettevõtjate osakaal on kõvasti kukkunud, on siiski 77% ettevõtetest oma klientide maksekäitumisega üldiselt rahul.
"Kes on Sinu maksehäirete vastu huvi tundnud? Vaata tasuta!" kutsub Krediidiinfo nimeliselt saadetud e-kirjas oma septembris avatud portaali E-Seif külastama.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.