Rootsi päevaleht Svenska Dagbladet on luubi
alla võtnud Rootsi pangajuhid, kellest eelkõige SEB kontserni juhile Annika
Falkengrenile on läinud aasta hoolimata panganduse kriisiaegadest tubli tulu
toonud.
Rootsi maksuametile esitatud andmete järgi ulatusid Annika Falkengreni sissetulekud mullu 20 miljonile Rootsi kroonile ehk 30,8 miljonile Eesti kroonile.
Lisaks kandis SEB üle seitsme miljoni Rootsi krooni Falkengreni pensionifondi – summa oli suurem kui pangajuhi põhipalk.
Tugev kriitikatorm puhkes Rootsi meedias Annika Falkengreni palga ümber sel kevadel, mille järel ta loobus 2 miljoni Rootsi krooni suurusest boonusest 2008. aasta eest. See oli aasta, mil SEB aktsia kukkus ligi 60% ning pank pidi tänavu aktsionäridelt 15 miljardit Rootsi krooni juurde küsima.
Falkengren leppis läinud aasta eest põhipalgaga 7 miljonit Rootsi krooni (10,78 miljonit Eesti krooni). Samas sai ta mullu kätte 4 miljoni Rootsi krooni suuruse boonuse 2007. aasta eest ning teenis 8 miljonit Rootsi krooni optsioonidega.
Svenska Dagbladet kirjutab, et oma sissetulekutega on Falkengren teiste Rootsi pangajuhtide seas klass omaette. Handelsbankeni juht Pär Boman on deklareerinud läinud aasta tuluks 7,7 miljonit Rootsi krooni ning Swedbanki endine juht Jan Lidén 9,5 miljonit Rootsi krooni. Nordea juhi Christan Clauseni kohta veel andmeid pole, kuid panga aastaaruande järgi oli tema palk 9,7 miljonit Rootsi krooni.
Klass omaette on Falkengren ka pensionipõlves. Läinud aastal kandis SEB Falkengreni pensionifondi 7,3 miljonit Rootsi krooni, mida on rohkem kui ta kogu aastane põhipalk. Kolme aastaga, mil Annika Falkengren on olnud SEB tegevjuht, on tema pensionifondi kantud 18 miljonit Rootsi krooni. Ükski teine Rootsi panga juht ei küüni ligilähedalegi, kirjutab Svenska Dagbladet.
Leht rehkendab, et tulevikus pensionärina on Falkengreni pensioni suuruseks ca 5,5 miljonit Rootsi krooni ehk 8,47 miljonit Eesti krooni aastas.
Seotud lood
SEB juht Annika Falkengren teatas täna SEB
majandustulemusi kommenteerides, et loobub boonusest 2008. aasta eest.
Rootsis on puhkenud kriitikatorm SEB panga
ümber, mis ajal, mil ettevõtted koondavad ja kärbivad palku ning pangad ise
kapitalibaasi tugevdamiseks dividendid maksmata jätavad ja aktsionäridelt raha
juurde küsivad, tõstab tippjuhtide palku.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?